top of page

ÇEVİRİLERİMİZ

İNSAN GENOMU SONUNDA TAMAMEN SIRALANDI

İlk insan genomu 2001 yılında İnsan Genom Projesi kapsamında haritalandı, ancak araştırmacılar bunun ne tam ne de tamamen doğru olduğunu biliyorlardı. Şimdi ise bilim insanları, bugüne kadarki en eksiksiz dizili insan genomunu üreterek önceki versiyondaki boşlukları doldurdu ve hataları düzeltti.

Dizi, şimdiye kadar herhangi bir memeli için en eksiksiz referans genomu. Science dergisinde yayımlanan genomu açıklayan altı yeni makaleden elde edilen bulgular, insan evrimi hakkında daha derin bir anlayışa yol açmalı ve bir dizi hastalığı ele almak için potansiyel olarak yeni hedefler ortaya çıkarmalıdır.

HPV AŞISI TEK DOZDA DA YÜKSEK KORUMA SAĞLIYOR

Araştırmacılar, 17 Kasım'da Toronto'da düzenlenen 34. Uluslararası Papilloma Virüsü Konferansı'nda rahim ağzı kanserini ortadan kaldırmak için umut verici haberler verdi.

Kadınlar için mevcut standart, üç doz olarak belirlenmiş olmakla birlikte
Kenya'da 2275 kadın üzerinde yapılan randomize kontrollü bir deney, tek doz insan papilloma virüsü (HPV) aşısının oldukça etkili olduğunu gösterdi.

VİDEO OYUNU TABANLI BİR TERAPİ FELÇLİ HASTALARA YARDIMCI OLABİLİR

Felç geçirdikten sonra hastalar bir kolda hislerini kaybedebilir veya temel günlük aktivitelerini tamamlama yeteneklerini sınırlayan güçsüzlük ve hareket azalması yaşayabilir. Geleneksel rehabilitasyon tedavisi çok yoğundur, zaman alıcıdır ve özellikle yüz yüze terapi randevuları için uzun mesafeler kat eden kırsal kesimdeki hastalar için hem pahalı hem de zahmetli olabilir.

3D BASKILI MİKRO ROBOTLAR KEMOTERAPİ TEDAVİSİ SAĞLAYABİLECEK

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden dışarıdan iş birlikçilerle birlikte çalışan araştırmacılar, mıknatıslar kullanarak vücuttaki bir hedef bölgeye yönlendirilmek ve ardından yerel çevreye yanıt olarak bir ilaç kargosu bırakmak üzere tasarlanan şekil değiştiren mikro robotlar geliştirdiler. Araştırmacıların takip ettiği uygulama, mikro robotları mıknatıslar kullanarak vücudun dışındaki katı bir tümöre yönlendirmeyi ve ardından tümörün doğal olarak asidik mikro ortamı, bir kemoterapi ilacının lokal olarak salınmasıyla sonuçlanan bir şekil değişikliğini uyarmasını içeriyor.

BİLİM İNSANLARI KÖTÜ ANILARI UNUTTURMANIN BİR YOLUNU BULMUŞ OLABİLİR Mİ?

Cambridge Üniversitesi’ndeki araştırmacılar, farelerin beyninde hatıraları şekillendirebilmek için biyolojik belirteç görevi görebilecek bir protein keşfettiler. Başka bir deyişle, hangi nedenle olursa olsun istediğimiz anılarımızı silebileceğimizi veya hangilerinin bizimle kalabileceğini belirleyebilirler.

NOBEL TIP ÖDÜLÜ SAHİPLERİNİ BULDU

Sıcağı, soğuğu ve dokunmayı hissetme yeteneğimiz hayatta kalmak için gereklidir ve çevremizdeki dünyayla etkileşimimizin temelini oluşturur. Günlük hayatımızda bu duyumları hafife alırız, ancak sıcaklık ve basıncın algılanabilmesi için sinir uyarıları nasıl başlatılır? Bu soru, bu yılki Nobel Ödülü sahipleri tarafından cevaplandı.

KRONİK ZİHİNSEL HASTALIĞI OLANLARA DUYGUSAL DESTEK HAYVANLARI FAYDA SAĞLAYABİLİR

Toledo Üniversitesi'nde bir sosyal hizmet araştırmacısı tarafından yönetilen bir ekip; duygusal destek hayvanlarının depresyon, anksiyete ve yalnızlık yaşayan ciddi akıl hastalığı olan bireylere ölçülebilir faydalar sağlayabileceğine dair ilk deneysel kanıtı yayımladı.

Araştırma, kronik zihinsel sağlık sorunları üzerinde olumlu etkileri olan duygusal destek hayvanlarının birçok anekdot raporuna güven veriyor.

Sosyal hizmet profesörü ve projenin baş araştırmacısı olan Dr. Janet Hoy-Gerlach “Bu, duygusal destek hayvanlarının insanların zihinsel sağlığına fayda sağlayabileceğine dair hakemli, yayımlanmış ilk bilimsel kanıttır. Umudum, pilot çalışmamızın bu alandaki ek araştırmaları daha titiz bir metodolojiyle katalize etmesidir." dedi.

YAŞLA BİRLİKTE İNSANLARIN YÜZLERİ NEDEN SİMETRİLERİNİ KAYBEDER?

Bunun cevabı, plastik cerrahların ne zaman ameliyat yapacaklarını veya ameliyata gerek olmadığını belirlemelerine yardımcı olabilir.

Herhangi bir yeni doğan bebeğe bakarsanız, sevimli küçük yüzleri muhtemelen size tamamen simetrik görünecektir. Ama yaşla birlikte, o küçücük bebek yüzünde kırışıklıklar, sarkıklıklar ve hatta asimetriyi vurgulayan yara izleri biriktirecek.

Aslında araştırmalar, yaşlanmanın etkisinin kırışıklıklar ve ince çizgilerle sınırlı olmadığını ve yüzlerimizin aslında biz yaşlandıkça şekil değiştirdiğini gösteriyor.

Bu şu soruyu gündeme getiriyor: Yüzlerimiz neden yaşla birlikte daha asimetrik hale geliyor?

MAVİ RENK DOĞADA NEDEN DAHA NADİR BULUNUR?

Mavi renk aslında düşündüğünüz kadar yaygın değildir.

Gökyüzüne veya mavi bir okyanusun sonsuz gibi görünen genişliğine baktığınızda, mavi rengin doğada yaygın olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak kayalarda, bitkilerde, çiçeklerde veya hayvanların kürklerinde, tüylerinde, pullarında ve derilerinde bulunan tüm tonlar arasında mavi şaşırtıcı derecede azdır.

Ama neden mavi renk bu kadar nadir? Cevap, renklerin üretilmesindeki kimyasından ve fiziğinden ve onları nasıl gördüğümüzden kaynaklanıyor.

DNA'NIZ COVID-19'A YAKALANMANIZI VEYA HASTALIĞI AĞIR GEÇİRMENİZİ NASIL ETKİLEYEBİLİR?

45.000'den fazla insan üzerinde yapılan bir araştırma, bazı insanların enfeksiyondan sonra neden hastalandığına dair ipuçlarını ortaya çıkarıyor. Bazı insanlar, COVID-19’a yakalanma veya enfeksiyona yakalanırlarsa hastalığı ciddi bir şekilde geçirme olasılıklarını arttırdığı için DNA'larını suçlayabilir. Araştırma 8 Temmuz'da Nature'da yayımlandı.

BAĞIRSAK MANTARLARI KANSERLİ HÜCRELERDE RADYASYON TEDAVİSİNİ ENGELLER

Bağırsak mantarlarının azalması, mikropların antitümör bağışıklık tepkisini etkilemesi nedeniyle radyasyonun kanserle etkili bir şekilde savaşmasına muhtemelen izin verir.

Son yıllarda araştırmacılar, bağırsaktaki bakterilerin kemoterapi ve immünoterapiye güçlü yanıtlar için gerekli olduğunu keşfettiler ancak radyasyon tedavisi üzerindeki etkileri bilinmiyordu.

LABORATUVAR YAPIMI MİNİ BEYİNLER "KENDİ GÖZLERİNİ" GELİŞTİRİYOR.

“Gözler” retinanın öncüleridir.

Yeni bir araştırmaya göre, bilim insanları yakın zamanda kendi "gözleri" olan mini beyinler geliştirdi.

AKDENİZ DİYETİ BUNAMA RİSKİNİ AZALTABİLİR Mİ?

Bir çalışma, Akdeniz diyetinin sağlığa faydalarından birinin bunama riskinin ve hafıza kaybı oluşturma ihtimalini azaltması olduğunu bulmuştur. Görünüşe göre diyet, spesifik olarak bunama ile bağlantılı amiloid ve tau proteinlerinin seviyesini düşürüyor.

SICAKLIK ARTIŞININ ETKİLERİ

Daha yazın yarısı bile bitmedi ve biz Kuzeybatı Pasifik ve Kanada’da Ölüm Vadisi için bile sıcak kalacak sıcaklıklarda sıcak hava dalgaları, Kuzey Amerika'ya duman gönderen devasa yangınları, Almanya’da ve Çin'de devasa boyutlarda seller gördük.

DEPRESYON SEVİYESİNİ ÖLÇEN KAN TESTİ

Yeni geliştirilmiş bir sistem sayesinde duygudurum bozukluklarıyla bağlantılı, kan biyobelirteçlerini gösteren basit bir kan testi ile, depresyon ve bipolar bozukluklarını teşhis etmek ve tedavi etmek mümkün olabilir.

HAYVAN DENEYLERİNİN ETİK İKİLEMİ

Hayvanlar, insanlara eşit mi?

İnsanlar genellikle "Köpekler bir insanın en iyi arkadaşıdır." derler. Köpeklere her zaman değer verir ve koruruz ancak neden aynı şeyi diğer hayvanlar için yapmadığımızı merak ediyorum.

EGZERSİZ YAPMADAN ÖNCE KAHVE İÇMEK VÜCUDUNUZA OLDUKÇA HARİKA ŞEYLER YAPABİLİR !

Bir sonraki antrenmanınızda yakılan yağ miktarınızı en üst düzeye çıkarmak istiyorsanız, egzersize başlamadan yarım saat önce bir kahve içmeyi düşünün.

YAPAY RAHİMDE FARE EMBRİYOSU

Araştırmacılar, embriyoları mümkün olandan daha uzun bir sürede rahmin dışında yetiştiriyorlar. Atan kalp hücreleri ile birlikte, bir kafa ve uzuvlarının başlangıcı tamamlanmış; yaşayan ve cam kavanozda büyüyen bir fare embriyosunun fotoğrafları tek başına fantastik bir hikaye anlatıyor.

SAĞLIK SEKTÖRÜNDE YARATICILIK

Sağlık sektöründe yaratıcılık yoktur. Bu genel bir tanı gibi görünse de, sağlık sektöründeki 20 yıllık deneyimlerimde gördüğüm üzere ticari işletmeden tüketiciye, pazarlamaya yönelik norm olarak görülen şeyin; alanında tamamen yıkıcı, devrimci ve riskli olduğudur.

MAVİ-YEŞİL ALGLER, ASTRONOTLARIN MARS’TA HAYATTA KALMASINA YARDIMCI OLABİLİR !

Yeni bir biyoreaktör ile, bilim insanları Mars benzeri koşullar altında siyanobakteriler üretilmesini sağladı.

ŞEFFAF ORGANLAR

Araştırmacılar ilk kez sağlam insan organlarını şeffaf hale getirmeyi başardılar. Mikroskobik görüntüleme kullanarak, hücresel düzeyde şeffaf organların altında yatan karmaşık yapıları ortaya çıkarabildiler.

BEYNİN İÇİNDEKİ TEKNOLOJİ

Bazı uzmanlar, bu tür beyin implantlarının ciddi gizlilik sorunlarını ortaya çıkardığını savunuyor.
Domuz Gertrude, samanla dolu bir kalemin etrafına kök saldı. Onun kameralardan ve izleyicilerden haberi yoktu.

AŞKIN GİZEMİ

Aşk. Heyecan, neşe ve sevdalılık telaşlarından sakatlayıcı öz bilince, derin bağlılığa ve hatta her şeyi tüketen korkuya kadar, güçlü bir duygu kokteyli. O kadar güçlü ki, aslında vücudunuz üzerinde derin bir etkisi var.

KADIN VE ERKEK BEYNİ FARKLILIKLARI

19. yüzyılda bilim insanı Samuel George Morton’un insan kafataslarının hacmini ölçmek için içine tohum ve kurşun döktüğünden beri araştırmacılar, insan beynindeki cinsiyet farklılıklarını araştırıyorlar.

KANSERDE ERKEN TEŞHİSİN ÖNEMİ

Erken tanı neden önemlidir?

• Kanseri önceden fark etmek yaşama şansını arttırır.

• Kanserin fazla yayılmadan teşhis edilmesi, tedavinin başarı şansının daha fazla olması anlamına gelir.

• Vücudunuzu en iyi siz tanırsınız bu yüzden eğer iyi görünmeyen şeyler fark ederseniz doktorunuza başvurun.

FDA TARAFINDAN DEHB (DİKKAT EKSİKLİĞİ VE HİPERAKTİVİTE BOZUKLUĞU) TEDAVİSİ İÇİN ONAYLANAN İLK VİDEO OYUNU

Çocuklar yakın zamanda her gün yarım saat video oyunu yazan bir doktor reçetesi ile karşılaşabilir.

BioNTech AŞISI, FARELERDE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİNE ZARAR VERMEDEN MS’İ TEDAVİ EDİYOR

BioNTech’in deneysel olarak inflamatuvar[1] tepki göstermeyen aşısı, Multiple Sclerosis’de (MS) miyeline karşı gözlemlenen anormal bağışıklık tepkilerini azaltmak için tasarlanmıştır.

2021’DE TIBBI DEĞİŞTİRECEK 10 FARKLI TEDAVİ YÖNTEMİ

En son teknolojinin alabileceği en yüksek ödüllere sahip ve dünyanın önde gelen tıbbi kurumlarından biri olan Cleveland Klinik tarafından onaylandı.

COVID-19 KARŞITI BURUN SPREYİ

İnsanlarda kullanımı onaylanmış içeriklere sahip yeni bir burun spreyi, insanları COVID-19'a karşı korumak için kullanılabilir.

COVID-19 AŞILARI

MHRA'nın[1] bir Covid-19 aşısını onaylaması ve diğer iki aşının son deneme aşamalarında olmasıyla umutlar yeşerdi.

HIV İYİLEŞEBİLİR Mİ?

Doktorlar, ikinci bir hastada kök hücre tedavisi gördükten ve geleneksel tedaviyi bıraktıktan 30 ay sonra hiçbir enfeksiyon izi bulamadıklarını, hastanın HIV’den kurtulduğunu açıkladı.

DİŞ İLE İLGİLİ 11 EFSANE VE YANLIŞ KANILAR

Doğru ağız bakım ipuçları için internet üzerinden ulaşabileceğiniz çok sayıda tavsiye var. Ne yazık ki çoğu yanlış ve yanıltıcı. Her gün sağlık alanında yeni gelişmeler oluyor ve bazı zamanlar yazılanlar yanıltıcı olabiliyor.

ANTİBİYOTİK DİRENCİ HAKKINDA ZOR SORULARA KISA CEVAPLAR

Bir zamanlar kolayca tedavi edilebilen enfeksiyonlardan ölen insanların olduğu fikri tuhaf görünebilir. Ancak bu zaten oluyor - Amerika Birleşik Devletleri'nde yılda yaklaşık 23.000 can alıyor - ve uzmanlar, bakterilerin antibiyotiklere karşı savaşmak için yeni ilaçlar üretebileceğimizden daha hızlı direnç kazandığı için işlerin daha da kötüye gideceği konusunda uyarıyorlar.

DİYABETİ TEŞHİS VE TEDAVİ EDEN AKILLI KONTAK LENSLER

Araştırmacılar, gözyaşlarındaki glikoz seviyelerini güvenilir şekilde ölçebilen ve ilaç verebilen akıllı kontak lensler geliştirdiler.

SPİNAL MUSKÜLER ATROPİ

Spinal musküler atrofi (SMA), merkezi sinir sistemini, periferik sinir sistemini ve istemli kas hareketini (iskelet kası) etkileyen genetik bir hastalıktır.

ARAŞTIRMALAR LABORATUVARDA BAL ARISI ZEHRİNDEKİ BİR MOLEKÜLÜN MEME KANSERİ HÜCRELERİNİ YOK ETTİĞİNİ GÖSTERDİ

Birçoğumuz bal arısı iğnesiyle acı verici bir karşılaşma tecrübe ettiysek de, onların bu silahları sadece bir dert olmayabilir. Yeni bir laboratuvar araştırması bal arısı zehrinde bulunan bir molekülün kanser hücrelerinin büyümesini bastırdığını gösterdi.

2020 NOBEL ÖDÜLLERİ

Bu yılki Nobel Ödülü, dünyanın dört bir yanındaki insanlarda siroza ve karaciğer kanserine neden olan büyük bir küresel sağlık sorunu olan ve kanla bulaşan hepatite karşı mücadelede belirleyici bir katkıda bulunan üç bilim insanına verildi.

YORGUN BEYİN HÜCRELERİ İLE ZAMAN İLLÜZYONU

"Yorgun" beyin hücreleri zaman algınızı bozabilir. Beyindeki zaman, dünyanın en hassas saatlerinin sürekli tiktaklarını takip etmez.

COVID-19 NEDEN BAZILARI İÇİN DAHA ÖLÜMCÜL?

COVID-19 nedeniyle kaybedilen milyonlarca can arasında şuana kadar öğrendiklerimize uymayan hikayeler var. Sağlıklı vücutlar, genç ve en iyi hallerinde olan bireyler bile virüse, sanki savunmasızlarmış gibi kolayca yenilebiliyorlar. Riskli yaş grubunda bulunan bazı diğer kişiler içinse, virüs yalnızca hafif semptomlar üreterek vücudu terk edebiliyor .

YENİ GÜNEŞ DÖNGÜSÜ

Dünya gezegeninin sıkıntılarından uzakta, Güneş’imiz oldukça sakin bir yıl geçiriyor. Aktivitesine yakından bakıldığında, Güneş meraklılarının bir süredir şüphelendiklerini doğruluyor - en yakın yıldızımız yeni bir döngüye girdi.

THE QUEEN'S GAMBIT'İN YEŞİL HAPLARI

Netflix dizisi Queen's Gambit' deki sakinleştirici yeşil haplar muhtemelen satranç oynamanızı kolaylaştırmayacak. İlaç 1958 yılında patentlendi.

AŞI ZORLUKLARI

COVID-19 ile yüzleşmek için ABD'nin mevcut aşılama oranlarını iyileştirmesi gerekiyor.
Bu makale Harvard Tıp Fakültesinin Sars-CoV-2 salgını ve Covid-19 hastalığı ile ilgili devam eden ilaç, biyomedikal araştırma, tıp eğitimi ve politikası ile ilişkilidir.

KAPI ETKİSİ

Bir Odaya Girdikten Sonra Yapmamız Gerekeni Neden Unutuyoruz?
Psikologlar, bir kapıdan geçmenin ve farklı bir odaya girmenin beyinde bir "zihinsel blok" oluşturduğuna, yani açık kapılardan geçmenin, yeni bir bölümün yaratılmasına yer açmak için hafızayı sıfırladığına inanıyor. Bu genellikle kapı geçiş etkisi olarak adlandırılır.

ARAŞTIRMA İNSANLARDA PLASTİK PARÇALARI TESPİT EDEREK SAĞLIK ENDİŞELERİNİ ARTIRIYOR

Yaban hayatı üzerine yapılan çalışmalar plastikleri çeşitli sağlık sorunuyla ilişkilendirdi, insanlar üzerindeki etkisi ise hala en bilinmezi. Şimdilerde yeni bir araştırma, insanların doku ve organlarının hem nano- hem de mikro plastikleri emdiğine dair kanıt buldu, bu sağlığımıza etkisini anlamamızda bize yardımcı olabilir.

ÖZÇEKİM KALP HASTALIĞINI TESPİT ETMEK İÇİN KULLANILABİLİR!

Yeni bir yapay zeka algoritması, bir özçekimi analiz ederek bir kişinin kalp hastalığı riskini tespit edebilir. Teknoloji, bir kişinin risk faktörünü belirlemek için kırışıklıklar, ksantelasmata (Gözlerin etrafında beliren küçük beyaz lekelere verilen isim olarak bilinen ksantelazma, tedavi edilmediği taktirde zamanla kötü görünen iyi huylu tümörler haline geliyor) ve korneanın dış kenarlarındaki halkalar gibi kalp hastalığıyla ilişkili olduğu bilinen belirli yüz özelliklerini inceler.

NEDEN İNSANLARIN YALNIZCA %'10'U SOLAK

İşte Bilim İnsanlarının Şimdiye Kadar Bu Konuda Bildikleri ; Sağcı mısınız yoksa solcu mu? Hayır, burada siyasetten bahsetmiyoruz, elin kullanış yönünden bahsediyoruz ve çok sayıda solak arkadaşınız olmadıkça, ne kadar nadir olduklarını fark etmemiş olabilirsiniz.

RUSYA DÜNYADAKİ İLK COVID AŞISINI TESCİL ETTİRDİ

MOSKOVA Devlet Başkanı Vladimir Putin Salı günü yaptığı açıklamada, dünyadaki ilk koronavirüs aşısının Rusya'da tescil edildiğini duyurdu.

LAMALARDA BULUNAN ANTİKORLAR COVID-19'U YENMEMİZE YARDIMCI OLABİLİR Mİ?

Teksas, Austin'deki McLellan Laboratuvarındaki araştırmacılar, SARSCOV-2 virüsünün yüzeyinde bulunan "spike proteinlerine" saldırmak için lama antikorlarını kullanıyor.

ALZHEIMER'IN DENEYSEL İLAÇLARI OTİZMLİ ÇOCUKLARA YARDIM EDEBİLİR

ADPN(1) Sendromu adı verilen bir otizm türünden mustarip olan çocuklar, Alzheimer hastalığını tedavi etmek için tasarlanmış deneysel bir ilaçtan yararlanabilir.

BUGÜNE KADAR GÖRÜLEN EN ÖLÜMCÜL 12 VİRÜS

İnsanlık yıllardır virüslerle mücadele ediyor. Aşılar enfeksiyonların yayılmasını önlese de antiviral ilaçlar hastaları iyileştirse de şu günlerde tecrübe ettiğimiz üzere, virüslere karşı galip gelmek için almamız gereken daha çok yolumuz var.

TAŞINABİLİR , DEVAMLI, MİNYATÜR ve MODÜLER(PCMM) – GELECEĞİN İLAÇ FABRİKASI

GEA, G-Con ve Pfizer konsorsiyumu tarafından geliştirilen PCMM(1), ilaç endüstrisinin esneklik gereksinimlerinin birçoğunu yanıtlayan, aynı zamanda kaliteyi ve uyumu arttıran sürekli oral katı dozaj(OSD) üretimi için taşınabilir, otonom bir üretim ortamıdır.

MUTASYONA UĞRAMIŞ NEANDERTAL GEN İNSANLARI DAHA DUYGUSAL YAPABİLİYOR

Dünyanın dört bir yanındaki insanların genomlarına dağılmış bir Neandertal 1 soyunun kalıntılarını bulabiliriz. Bazılarında bu gen hastalığa dayanıklılık sağlar veya benzersiz bir kafa şekli verir. Nadiren de olsa Neandertellerin hassas tarafına sahip olduğumuz gözlemleniyor.

TIBBA UYGULANAN NANOTEKNOLOJİ: İLK SIVI RETİNA

İtalyan Teknoloji Enstitüsü’nde (IIT-Istituto Italiano di Tecnologia) yapılan araştırmalar, retinitis pigmentoza ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu gibi hastalıkların, retina fotoreseptörlerinin körlük ile sonuçlanabilecek ilerleyen dejenerasyonuna neden olan etkilerine karşı koymak için devrim niteliğinde bir gelişmeye yol açtı: Yapay bir sıvı retina protezi.

ÇALIŞMALAR COVID-19 ANTİKORLARINDAKİ HIZLI KAYBI RAPOR ETTİ

Sonuçlar (ön çalışmalar olsa da) SARS-CoV-2 enfeksiyonundan kurtulanların haftalar veya aylar içinde yeniden enfeksiyona yakalanmaya yatkın olabileceğini düşündürmektedir.

İKİNCİ BİR KORONAVİRÜS DALGASI OLACAK MI?

Ülkeler sokağa çıkma yasağını hafifletirken, asıl endişe, popülasyonların son derece savunmasız kalmasıdır.

İŞTE COVID-19 İLE MÜCADELE İÇİN GELİŞTİRİLMEKTE OLAN İLAÇLAR, AŞILAR VE TEDAVİLER

Her ne kadar bir aşının oluşması bir yıldan uzun sürecek olsa da araştırmacılar sağlık sisteminin üzerindeki aşırı yükü azaltmaya yardımcı olmak için ilaçlar ve terapiler üzerinde çalışıyor.

NÖTROFİL HÜCRE DIŞI TUZAKLARI

Coronavirus Hastalığı 2019 (COVID-19), yeni, hastaların yaklaşık % 10-15'inde bir sitokin fırtınası tarafından tetiklenen Akut Solunum Sıkıntısı Sendromu geliştiren, viral kaynaklı bir solunum hastalığıdır.

YAPAY ZEKA UYGULAMASI ÖKSÜRÜK SESİNİZDEN KORONAVİRÜSÜ TESPİT EDEBİLİR!

Araştırmacılar kişinin öksürük sesinden COVID-19 olup olmadığını belirlemek için yapay zeka teknolojisini kullanan yeni bir uygulama geliştirdiler.

KLİNİK ÇALIŞMALARA GİREN YENİ ANTİVİRAL İLAÇ, COVID-19 İÇİN UMUT VADEDİYOR!

EIDD-2801 adlı yeni antiviral ilacın koronavirüsü tedavi edebilme potansiyeli var. Yeni bir çalışma, ilacın fare modellerinde ve kültürlenmiş insan akciğer hücrelerinde COVID-19 ile enfekte olmuş ciddi akciğer hasarını önleyebildiğini ortaya koyuyor. İlaç yakında insanlarda test edilebilmesi için hazır olacak.

KOAH HASTALARINDA VE SİGARA İÇENLERDE DAHA FAZLA GÖRÜLEN COVID-19 İÇİN “GİRİŞ NOKTASI” ENZİMİ

News-Medical, COVID-19 ile ilgili araştırmaları ve virüsün sigara içenler ve KOAH hastası olanlar üzerindeki etkisi hakkında Profesör Don Sin ile konuştu.

KOKU VE TAT KAYBI, ERKEN COVID-19 ENFEKSİYONUN EN GÜÇLÜ BELİRLEYİCİLERİ

Yeni bir COVID-19 semptom izleme uygulamasından alınan veriler tat ve koku kaybının
koronavirüs teşhisinde ki en güçlü belirtiler olduğunu ortaya koyuyor. Araştırmacılar, verileri
kullanarak hangi semptom kombinasyonları birlikte oluştuğunda bireylerdeki COVID-19 enfeksiyonu
bulunduğunu en iyi şekilde tahmin edebilecek bir model geliştirdiler.

bottom of page