top of page

3D BASKILI MİKRO ROBOTLAR
KEMOTERAPİ TEDAVİSİ SAĞLAYABİLECEK

Çin Bilim ve Teknoloji Üniversitesinden dışarıdan iş birlikçilerle birlikte çalışan araştırmacılar, mıknatıslar kullanarak vücuttaki bir hedef bölgeye yönlendirilmek ve ardından yerel çevreye yanıt olarak bir ilaç kargosu bırakmak üzere tasarlanan şekil değiştiren mikro robotlar geliştirdiler. Araştırmacıların takip ettiği uygulama, mikro robotları mıknatıslar kullanarak vücudun dışındaki katı bir tümöre yönlendirmeyi ve ardından tümörün doğal olarak asidik mikro ortamı, bir kemoterapi ilacının lokal olarak salınmasıyla sonuçlanan bir şekil değişikliğini uyarmasını içeriyor.

 

Araştırmacılar, vücuttaki belirli noktalara ilaç vermek için çeşitli kurnaz yollar tasarlıyorlar ve bu son teknoloji de bir istisna değil. Mikro robotlar, pH'ye duyarlı olan 3D baskılı bir hidrojelden oluşur. Araştırmacılar, küçük yapıların düşük pH koşullarında öngörülebilir ve kullanışlı şekillerde şekil değiştirmesi için belirli yerlerde baskı yoğunluğunu ayarladılar. Bu yetenek ek bir "boyut" eklemiş ve Çinli ekibin süreci 4D baskı olarak tanımlamasına yol açmıştır.

 

Örneğin; bir tasarım, asidik bir ortamda ağzını açan ve karnında bulunan bir ilacı salan balık şeklindeki bir mikro robottan oluşur. Bir diğeri pençesinde bir şey tutabilen ve gerektiğinde bırakabilen bir yengeç ve üçüncü bir tasarım ise kanatlarını hareket ettirebilen bir kelebek.

AdobeStock_277387557-718x523.jpeg

Başka bir zorluk, mikro robotları gerekli olan alana yönlendirmeyi içeriyor örneğin katı bir tümörün yeri gibi. Bunu çözebilmek için araştırmacılar mıknatıslara yöneldiler. Minik mikro robotları, demir oksit nanoparçacıklarından oluşan bir süspansiyona batırarak mıknatısladılar ve onların minik cihazları hareket ettirmek için mıknatısları kullanmalarına izin verdiler. Teorik olarak bu, mikro robotların vücut içerisindeyken dışarıdan mıknatıslar veya manyetik alanlar uygulanarak uzaktan ve minimal invaziv olarak kontrol edilebileceği anlamına gelebilir.

 

Ekip şimdiye kadar mikro robotları kanser hücrelerini de içeren bir petri kabındaki yapay kan damarlarında test etti. Mikro robotları kan damarlarından ve kanser hücrelerine doğru başarıyla hareket ettirdiler. Ayrıca, tümörün doğal asidik mikro ortamını taklit etmek için ortamın pH'sini düşürdüler. Robotlar şekil değiştirdi ve ilaç yüklerini serbest bırakarak hücreleri öldürdü.

 

Araştırmacıların gelecekte bu yapıları gerçek kan damarlarını geçebilmeleri için küçültmeleri gerekecek ancak teknoloji, hedeflenen ilaç dağıtımı için kesinlikle umut verici görünüyor.

 

 

 

Kaynakça:

Hastings, Conn. Medgadget, 19 Kasım 2021, www.medgadget.com/2021/11/fish-shaped-microrobots-to-deliver-chemotherapy-to-tumors.html. 

bottom of page