top of page

Yapay Zeka Uygulaması Öksürük Sesinizden Koronavirüsü Tespit Edebilir!

Araştırmacılar kişinin öksürük sesinden COVID-19 olup olmadığını belirlemek için yapay zeka teknolojisini kullanan yeni bir uygulama geliştirdiler. Uygulama %70 doğruluk oranına sahip.
Kaynak: EPFL
EFPL araştırmacıları öksürüğünüzü dinleyip COVID-19 olup olmadığınızı gösteren yapay zeka temelli bir sistem geliştirdiler.

EPFL’in Embedded Systems Laboratuvarı'ndaki (ESL) beş araştırmacı tarafından geliştirilen yeni Coughvid uygulamasıyla öksürüğünüzü bir akıllı telefona kaydedebilir ve COVID-19 olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Peki bir akıllı telefon uygulaması yeni tip koronavirüsü nasıl tespit edebilir?
Uygulamayi geliştiren ekibin lideri ve EPFL Okulunun Profesörü David Atienza, “Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, virüse sahip hastaların %67.7 si, tipik soğuk algınlığı ve alerjide görülen ıslak(mukuslu) öksürüğe değil, mukus üretmeyen kuru öksürük septomuna sahiptir. Uygulama hala geliştiriliyor ve önümüzdeki birkaç hafta içinde yayınlanacak.

 

 

 

 

 

 

Ücretsiz Ve Anonim
Uygulama kullanılabilir olduğunda, kullanıcıların uygulamayı yüklemesi ve uygulamaya öksürüklerini kaydetmesi yeterlidir, sonuçlar hemen görünecektir.Atienza, “Geniş çapta testler için kullanılabilecekgüvenilir, kullanımı kolay bir sistem geliştirmek istedik” diyor.“Geleneksel testlere bir alternatif.” Kullanımı kolay olmasının yanı sıra, uygulama non-invazif, ücretsiz ve anonim olma avantajına sahiptir. “Uygulamanın% 70 doğruluk oranı var.” diye ekliyor. Ayrıca “Hastalığa sahip olabileceğini düşünen insanlar yine de doktorlarını görmeli. Coughvid, tıbbi muayenenin yerini tutmaz.’’ diyor.


Hastalara Yardımcı Olmak İçin Yapay Zeka Kullanımı
Coughvid, seslerine göre farklı öksürük tiplerini ayırt etmek için yapay zeka kullanıyor. Atienza şöyle söylüyor, “Fikir yeni değil. Doktorlar, boğmaca, astım ve zatürree teşhisi için hastalarının öksürüklerini çoktandır dinliyorlar.”
Şu anda ekip, COVID-19'lu kişilerin, sağlıklı insanların ve diğer solunum yolu rahatsızlıkları olan kişilerin öksürüklerini ayırt etmek amacıyla uygulamayı eğitmek için mümkün olduğunca fazla veri topluyor. “Yeterli miktarda veri topladıktan sonra uygulamayı yayınlayacağız. Birkaç hafta sürebilir ”diyor Atienza. Bunun yanı sıra, geliştirme çalışmasına katkıda bulunmak isteyen COVID-19 hastalar öksürüklerini https://coughvid.epfl.ch/ veya Coughvid mobil uygulamasına kaydedebilirler.

KAYNAKÇA: https://neurosciencenews-com.cdn.ampproject.org/c/s/neurosciencenews.com/ai-cough-coronavirus-16145/amp/

tarihteki_en_olumcul_virusler_1582718558
bottom of page