top of page

Kanserde Erken Teşhisin Önemi

Erken tanı neden önemlidir?

• Kanseri önceden fark etmek yaşama şansını arttırır.

• Kanserin fazla yayılmadan teşhis edilmesi, tedavinin başarı şansının daha fazla olması anlamına gelir.

• Vücudunuzu en iyi siz tanırsınız bu yüzden eğer iyi görünmeyen şeyler fark ederseniz doktorunuza başvurun.

 

Kanserin erken teşhisi yaşama şansını nasıl arttırır?

Henüz çok yayılmamış ve erken safhada tanısı konulmuş kanser türleri çok daha başarılı bir şekilde tedavi edilebilir. Aşağıda kanserin erken tanısının ne kadar farklar yaratabileceğinin örnekleri yer alıyor.

 

Bağırsak kanserinin erken teşhisi

İngiltere'de, 10 bağırsak kanseri hastasının 9'dan fazlası en erken aşamada teşhis edilirse, 5 yıl veya daha uzun sürede hastalıktan kurtulmaktadır.

Birleşik Krallık'ta, belirtileri olmayan insanlar için bir bağırsak tarama programı bulunmakta. Sizin için normal olmayan bir şey fark ettiyseniz, tarama davetinizi beklemenize gerek yok. Sorumluluğu üstlenin ve doktorunuzla bunu konuşun.

kanser-hucresi.jpg

Meme kanserinin erken teşhisi

En erken evrede meme kanseri teşhisi konan kadınların neredeyse tamamı en az 5 yıl sonunda hastalıklarından kurtulmaktadır.

Birleşik Krallık'ta bir meme tarama programı mevcut. Ancak sizin için normal olmayan bir şey fark ettiyseniz, tarama için davet beklemeye gerek yoktur. Sorumluluğu üstlenin ve doktorunuzla konuşun.

 

Yumurtalık kanserinin erken teşhisi

En erken evresinde yumurtalık kanseri teşhisi kadınlardan %90'ından fazlası, en az 5 yıl yaşıyor. Ancak yumurtalık kanseri en ileri aşamada teşhis edildiğinde bu oran, %10'un biraz altına düşüyor.

 

Akciğer kanserinin erken teşhisi

Hastaların neredeyse 10'da 9'u eğer teşhis en erken aşamada yapılırsa, hastalıklarından en azından bir yıllığına kurtulmaktadır. Bu oran, eğer kanser en ileri aşamada teşhis edilirse 5'de 1'e düşmektedir.

 

 

Neden bazı kanser çeşitleri geç teşhis edilmektedir?

Kanser teşhisinin gecikmesinde çeşitli sebepler olabilir. Örnek olarak:

- İnsanlar sebepsiz yorgunluk hissi, geçmeyen öksürük gibi olası kanser işaretlerinin ve belirtilerinin farkında olmayabilirler

- İnsanlar uygun bir zamana randevu almakta zorlanıyor veya doktorun zamanını almak konusunda endişeli olabilirler.

oncd.jpg

Bazı insanlar ne bulabilecekleri endişesi ile pratisyen hekimleri ile konuşmayı erteleyebilir. Hastaları testlere sevk etmede ya da hastaneden randevu alırken gecikmeler olabilir. Teşhis aşamalarının tamamı kolay değildir. Doktorlar kanser teşhisi koymadan önce diğer olasılıkları araştırabilir.

 

Kanser vücudunuza geldiği zaman, sizin sorumlu olduğunuzu unutmayın. Olağandışı bir şey fark ederseniz, ertelemeyin. Daha önce bahsettiğiniz bir şey olsa bile doktorunuzla bunu konuşun. Çoğu durumda bu kanser olmaz ama öyle ise, erken davranmak gerçek bir fark yaratabilir.

 

Birleşik Krallık ulusal tarama programları, tedavinin başarılı olma olasılığı daha yüksek olduğu erken teşhis aşamasında kanser tedavisinde yardımcı olabilir. Kanser taraması, hiçbir belirti göstermeyen insanların içindir. Bu yüzden bir değişiklik fark ederseniz, taramayı beklemeyin. Mümkün olan en kısa sürede doktorunuza söyleyin.

dunya-kanser-gunu_16_9_1549195603.jpg
bottom of page