top of page

RÖPORTAJLARIMIZ

BURAK ALTIN

1) Kendinizden ve şu an bulunduğunuz konuma gelene kadarki yaşadığınız yolculuktan bizlere bahseder misiniz ?

Kısaca anlatmam gerekirse Muğlalıyım, Marmara Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum ve hiç eczane açmadan sektöre girdim diyebilirim. Buradaki süreç ise şöyle ilerledi; eczane açmak istemiyordum çünkü aynı sokak ve aynı mahallede yıllarımı geçirmek yerine öncesinde farklı tecrübeler kazanmak istedim. Bu noktada fakülteden bir arkadaşım aracılığı ile Sandoz ile tanıştım. Yaklaşık dört sene kadar Sandoz’da çalıştım. Benim sektördeki yolculuğum sahada başladı.

BURAK SERHAT ARDA

1) Kendinizden ve şu anki konuma gelene kadar yaşadığınız yolculuktan bizlere biraz bahsedebilir misiniz?

Eczacılık fakültesini bilinçli olarak tercih ettim, benim ablam da eczacı. Sektöre başladığım zaman da “Ben eczane açmayacağım, sektörde devam edeceğim” diye başlamıştım. Ne yapmak istediğimi üç aşağı beş yukarı biliyordum yani. Ben aşırı başarılı bir öğrenci değildim. 1. ve 2. sınıfta güzel güzel gezdik eğlendik. 3.sınıfta eczacılık fakültesinde ne olduğunu daha iyi anladım. Sürekli staj yaptım, sürekli sektörde çalıştım. Hepinize de tavsiyem olabildiğiniz kadar aktif olmanız.

SEREN SELÇUK

1) Kendinizden ve şu an bulunduğunuz konuma gelene kadarki yaşadığınız yolculuktan bize biraz bahsedebilir misiniz?

2017 yılında Yeditepe Üniversitesi Eczacılık Fakültesinden mezun oldum. Dördüncü sınıfın sonuna doğru GlaxoSmithKline firmasında Medikal Uyum ve Farmakovijilans departmanında staj yapmaya başladım. Daha sonra bu stajımı beşinci sınıftaki uzun dönem stajıyla birleştirdim. Mezun olduktan ve stajım bittikten sonra Adeka İlaç’ta Farmakovijilans Uzmanı olarak çalışmaya başladım.

ECEM ZENGÜL GÜVEN

1. İlk olarak sizden kendinizi tanıtmanızı isteyeceğim, şu anki konumunuza gelene kadar nasıl bir yolculukla ilerlediniz?
İsmim Ecem Zengül Güven, 30 yaşındayım. 2015 yılı İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi mezunuyum. Ek olarak 2021 yılında Galatasaray Üniversitesi İşletme Yüksek Lisansı’ndan mezun oldum.

BURCU ERDOĞAN MUTLUGELDİ

1- İlk olarak kendinizden ve kariyer yolculuğunuzdan bize bahseder misiniz?

Kariyerim, benim için birden fazla iş birimini barındıran bir yolculuk. 2006 yılında, Ankara Eczacılık Fakültesinden mezun oldum. Endüstride çalışmak istiyordum, Ar-Ge ve Klinik Araştırmalar’a ilgi duyuyordum. Kendimi bu alanlar için daha iyi yetiştirmek için mezun olduğumda yüksek lisans yapma niyetim olsa da çalışma hayatına atılmam gerekti ve Ankara’da Drogsan İlaç’ta Ruhsatlandırma Uzmanı olarak işe başladım. Ruhsatlandırma alanında çalışırken ürünlerin biyoeşdeğerlik çalışmalarını yürütme görevi, bu alanda çalışan arkadaşımın işten ayrılmasıyla bana verildi ve klinik araştırma sürecine bu şekilde dâhil olmuş oldum.

CANSU GÖKTEN

1- Kendinizden bahseder misiniz?

Adım Cansu. 1995 yılında Aydın’da doğdum. Başarılı bir ilköğretim hayatı sonrasında iyi bir liseye gittim. Aydın’daki en iyi Anadolu Liselerinden birinden mezun oldum. Hedeflerim arasında eczacılık yoktu. Mühendislik de düşünmüyordum fakat tıp ya da diş hekimliği okumayı istiyordum. Puanlarım geldiğinde çok da hayal ettiğim gibi olmadığını fark ettim. Tıp veya diş hekimliği için bir yıl daha sınava hazırlanmak mı istiyordum yoksa başka meslekler de bana cazip gelebilir miydi? derken eczacılığı araştırmaya başladım. En yakın arkadaşımın annesi ve babası eczacıydı.

ZUHAL AYDIN

1- İlk olarak bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

Merhaba, ben Zuhal Aydın. İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden 2019 yılında mezun oldum. Aslında çok yeni mezunum, stajımı da dahil edersem sektörde toplam 2 yıllık deneyimim olduğunu söyleyebilirim, bu nedenle tecrübelerim de henüz çok yeni. GSK Medikal departmandaki stajımın ardından iş hayatıma Temmuz 2019’da Medikal Bilgi ve Farmakovijilans Yöneticisi olarak başladım. Kasım 2020 itibariyle ise GSK’da Medikal İçerik Yöneticisi olarak çalışmaya başladım.

BERKAY ÇETİNKAYA

1- Kendinizden bahsedebilir misiniz?

Ben Berkay Çetinkaya. 2017 yılında İstanbul Üniversitesi Eczacılık Fakültesi’nden mezun oldum. Mezun olabilmem 6 yıl sürdü, okulu 1 yıl uzattım. Şu anda Covance’da Klinik Araştırmalar Uzmanı olarak çalışıyorum. Bu işe başlayalı 3-4 ay oldu. Daha öncesinde başka bir klinik araştırma şirketinde çalışıyordum. Klinik araştırma şirketini açıklamam gerekirse sponsor dediğimiz ilaç şirketlerine dışardan hizmet sağlayan organizasyonlardır. Covance gibi şirketler, ilaç firmalarının klinik araştırmalar departmanına dışardan destek sağlıyorlar.

MELİS ATEŞ

1- Kendinizden biraz bahsedebilir misiniz?

Ben Melis Ateş. Anadolu Üniversitesi Eczacılık Fakültesi 2017 mezunuyum. 2017’de mezun olduktan sonra hemen iş arayışına girdim. Son yıl stajlar haricinde okulda da sadece alan derslerimiz vardı. O sebeple çok fazla boş zamanımız oluyordu. Benim de aklımı sabahlara kadar meşgul eden, uykularımı kaçıran bazı sorular vardı ‘İşsiz mi kalacağım? Ne yapmam gerekiyor acaba? Kendimi yeterince tanıyor muyum? Ne istiyorum?’ bunlara cevap arıyordum.

SEVGİ YÖRÜSÜN

1- Bize kendinizden bahsedebilir misiniz?

Öncelikle ben memur bir ailenin çocuğu olduğum için çok fazla taşındım. İki senede bir veya üç senede bir ailemin tayini çıkıyordu. O yüzden farklı farklı okullarda okudum. En uzun süreli okuduğum yer lise oldu. 4 sene Isparta Fen Lisesi’nde okuduktan sonra, iş alanının çok geniş olması ve kendi işini yapma özgürlüğünün yanında endüstride de birçok alanda kendini geliştirebileceğin bir alan olması sebebiyle eczacılığı tercih ettim. Aslında eczacılığı okurken daha sosyal bilim insanı olduğumu ve sosyal bilim okusam daha mutlu olacağımı fark ettim.

Placeholder Image

BUKET HEKİMAN BAYRAKTAR

1- Kendinizden bahseder misiniz -Kariyerinizden, ilgi alanlarınızdan ve ISPE ‘ye olan coşkunuzdan ?

İstanbul 'da Notre Dame de Sion Fransız Lisesi 'nden mezun oldum, ancak uluslararası faaliyetlere olan ilgim çok daha erken başladı. Notre Dame de Sion Fransız Lisesi 'nde, ben bir AFS kültürler arası program öğrencisiyken değişim öğrencisi olarak bir yılımı Pennsylvania ABD 'de Conestoga Lisesi 'nde okuma şansına eriştim.

Placeholder Image

HASAN ULUSOY

TBY, NOBEL İLAÇ BAŞKANI HASAN ULUSOY İLE İLAÇ ENDÜSTRİSİ, BİYOBENZER İLAÇLAR VE ÖNÜMÜZDEKİ DÖRT YIL PLANLARI HAKKINDA GÖRÜŞTÜ.

1- İlaç fiyatlarının yıllık ayarlamasının Nobel Ilaç'ın faaliyetlerinin yanı sıra daha geniş olarak ilaç endüstrisi üzerindeki etkisi ne oldu?

Placeholder Image

BEGÜM ÖZDENGÜLSÜN

1- Kendinizden bahsedebilir misiniz?

İzmir’de doğdum ve büyüdüm. Üniversiteyi İstanbul’da kazanınca ailemin yanından ayrılıp İstanbul’a taşındım. Eczacı olmak hep hayalimde olan bir şeydi. Çünkü babam eczane eczacısı ve hep mesleğin içindeydim. Fakat babam eczacı olursam endüstride çalışmamın gelecek için daha iyi olabileceğini söylüyordu. Üniversitenin ilk yılı bittiğinde ise ben ne okuyorum diye düşünüp İzmir’e dönmeyi bile düşünmüştüm. Eğitim boyunca eczanede çokça staj yapma imkânı buldum. Bu süreçte eczanede işlerin daha durağan ve kişi istemedikçe kişisel olarak gelişmenin nispeten daha zor olduğunu gördüm.

bottom of page