top of page

VİDEO OYUNU TABANLI BİR TERAPİFELÇLİ HASTALARA YARDIMCI OLABİLİR

Felç geçirdikten sonra hastalar bir kolda hislerini kaybedebilir veya temel günlük aktivitelerini tamamlama yeteneklerini sınırlayan güçsüzlük ve hareket azalması yaşayabilir. Geleneksel rehabilitasyon tedavisi çok yoğundur, zaman alıcıdır ve özellikle yüz yüze terapi randevuları için uzun mesafeler kat eden kırsal kesimdeki hastalar için hem pahalı hem de zahmetli olabilir. Bu nedenle, Missouri Üniversitesinden bir akademisyenin de bulunduğu bir araştırma ekibi, felçten iyileşen hastaların telesağlık yoluyla bir terapist gözetiminde, evde motor becerilerini geliştirmelerine ve kol hareketlerini iyileştirmelerini sağlayan hareket sensörlü bir video oyunu olan Recovery Rapids'i değerlendirdiler.


Araştırmacılar, oyun temelli terapinin, kısıtlamaya bağlı terapi olarak bilinen, oldukça saygın bir yüz yüze terapi biçimine benzer iyileşmelere yol açtığını buldular. Hem de oyun temelli terapi bunu terapistlerin normalde harcadıkları zamanın beşte birini harcayarak gerçekleştirdi. Bu yaklaşım, COVID-19 pandemisi sırasında telesağlığın popülaritesinin artmasına bağlı olarak da kolaylık ve güvenliği artırırken zamandan ve paradan tasarruf sağladı. MU Sağlık Meslekleri Okulunda yardımcı doçent olan Rachel Proffitt "Bir ergoterapist olarak, kırsal alanlardan hastaların haftada üç ila dört gün, çok yoğun, üç ila dört saat süren klinikteki rehabilitasyon seanslarına gelmek için bir saatten fazla araba sürdüğünü gördüm. Ayrıca bu seanslarda terapistin her zaman orada olması gerekiyordu. Bu yeni evde oyun yaklaşımıyla, hasta için maliyetleri ve terapist için zamanı azaltırken rahatlığı ve genel sağlık sonuçlarını iyileştirmeye devam ediyoruz. Bu nedenle bu bir kazan-kazan. Terapistlerin harcadığı zamanı azaltarak artık daha fazla hastaya hizmet edebiliyor ve topluluklarımız üzerinde daha geniş bir etki yaratabiliyoruz." dedi.


Geleneksel rehabilitasyondaki ev egzersizleri, tekrarlayıcı ve monoton olma eğilimindedir bu yüzden hastalar nadiren bu egzersizlere uyum sağlar. Recovery Rapids oyunu; eğlenceli, etkileşimli bir ortamda çeşitli zorlukları tamamlayarak hastaların rehabilitasyonu dört gözle beklemelerine yardımcı olur. Araştırmacılar, reçete edilen egzersizlere hastaların düzgün bir şekilde uyduklarını buldular. Rachel Proffitt "Hasta, sanal olarak bir kanoya yerleştirilmiş ve nehirden aşağı inerken; kürek çekmeyi, çöpleri toplamayı yönlendirmek için bir yandan diğer yana sallanmayı, örümcek ağlarını ve yarasaları temizlemek için tepeye uzanmayı simüle eden kol hareketlerini yapıyor. Bu yüzden egzersizler eğlenceli hale geliyor. İlerledikçe, engeller daha da zorlaşıyor ve hedefleri ayarlamak, geri bildirim sağlamak ve geliştikçe devam etmek istedikleri günlük aktiviteleri tartışmak için katılımcılarla telesağlık aracılığıyla görüşmeler yapıyoruz." dedi.CDC'ye göre her yıl yaklaşık 800.000 Amerikalı felç geçiriyor ve felçten kurtulanların üçte ikisi; bir fincan kahve yapmak, yemek pişirmek veya torunlarıyla oynamak gibi normal günlük aktivitelerini yapmak için etkilenen uzuvlarını kullanamadıklarını bildiriyor. Proffitt "Hastaların günlük yaşamlarında yapmayı sevdikleri tüm aktivitelere geri dönmelerine yardımcı olma konusunda tutkuluyum. Terapistler olarak zaman ve paradan tasarruf ederken yaratıcı bir şekilde yardımcı olmak için yapabileceğimiz her şey nihai hedefimizdir." dedi.

Kaynak: “Video Game-Based Therapy Helps Stroke Patients.” ScienceDaily, ScienceDaily, 9 Mar. 2022, www.sciencedaily.com/releases/2022/03/220309165544.htm.

Comentarios


bottom of page