top of page

NEDEN İNSANLARIN YALNIZCA %'10'U SOLAK

Hiç merak ettiniz mi ? "Neden İnsanların Yalnızca% 10'u Solak?"

İşte Bilim İnsanlarının Şimdiye Kadar Bu Konuda Bildikleri ; Sağcı mısınız yoksa solcu mu? Hayır, burada siyasetten bahsetmiyoruz, elin kullanış yönünden bahsediyoruz ve çok sayıda solak arkadaşınız olmadıkça, ne kadar nadir olduklarını fark etmemiş olabilirsiniz.


Öyleyse neden her 10 kişiden 1'i solak? Kimse bunu kesin olarak açıklayamasa da, bir asırdan fazla bir süredir inşa edilen birçok hipotez var ve kanıtlar bir tür genetik etkiye işaret ediyor. Neden? Çünkü solların yüzdesi, dünyanın neresine bakarsanız bakın aşağıyukarı aynı.

 Düzenli olarak topa vuranlarınız için, tüm vücutta doğal asimetrilerin olduğunun farkına varacaksınız- topa vuracağınızda muhtemelen bir ayağı diğerine tercih edeceksiniz.

 Hanna Fry, BBC Future’da bu asimetrilerin ayaklarımızdan kulaklarımıza, gözlerimize ve beynimizin düzenine kadar her şeyde bulunabileceğini açıklıyor. Eğer başparmağınızı kolunuzun uzunluğunda tutarsanız, sonra ona ilk bir gözünüzle daha sonra diğer gözünüzle bakarsanız, size başparmağınızı en yakın olarak gösteren gözünüz en güçlü olandır. Benzer bir biçimde, muhtemelen telefona cevap vermeye veya kapalı kapıların ardından dinlemeye bir kulağınız diğerinden daha yatkındır- bu sizin en güçlü kulağınız.

 Peki neden sağlak veya solak insanlar eşit oranda doğmuyor?

 Bazı uzmanlar, binlerce yıldır yürütülen sosyal işbirliğinin haklara egemen olduğunu öne sürüyor. Diğer bir deyişle, topluluklar birlikte hareket ettiğinde araçları ve yaşam alanlarını paylaşmak açısından herkesle aynı eli kullanmak faydalıdır demektedir. Diğer uzmanlar ise, beynin iki yarım küre halinde düzenlenişiyle ilgili olduğunu, sol yarının vücudun sağ tarafını ve sağ yarının vücudun sol tarafını kontrol ettiğini öne sürüyor.

 Çoğu insanın beyni, yoğun dil ve ince motor becerilerini kontrol etmek için sol yarım küreyi kullanıyorsa bu, sağ el kullanımının daha dominant olması sonucunu verir. Alasdair Wilkins'in 2011'de io9 için açıkladığı üzere, aslında solaklığın nadirliğini açıklamak için daha alışılmadık hipotezlerden biri, uzak geçmişimizdeki bir genetik mutasyonun, insan beyninin dil merkezlerinin sol yarım küreye kaymasına neden olarak sağ elini etkin bir şekilde hakim kılmaya yol açmasıdır. Genetik, el kullanım tercihinin belirlenmesinde büyük rol oynasa da muhtemelen cevabın tamamı değil.Sol elini kullanan ebeveynler sağ elini kullanan ebeveynlere göre büyük o daha fazla solak çocuklara sahip olurlar- bu rahimdeyken bile gözlenebilen bir seçimdir-ama yinede çoğunlukla sağ elini kullanan çocuklara sahip olmaya yatkındırlar. Araştırmacılar solak olma ihtimalini artıran genlerin hangileri olduğunu kesin saptamak için mücadele ettiler.

 2019’da, 400,000 bireysel kaydın analizi el tercihleri genetik bölgeleri ortaya çıkarıldı tam olarak dört gen. Ancak diğer araştırmalar, sol elimizle mi yoksa sağımızla mı yazacağımızı belirlemede rol oynayan muhtemelen düzinelerce gen olduğunu gösteriyor.  Üstelik diğer çalışmalar östrojen seviyeleri ve doğum pozisyonu gibi faktörleri değişen düzeylerde sol ve sağ elini kullanmayla ilişkilendirmiştir.

 Kısacası, bunda rol oynayan pek çok husus var gibi görünüyor ve araştırmacılar hepsini birbiri ile ilişkilendirmede zorlanıyor. Bu, size neden solak veya sağlak olarak doğduğunuzu henüz tam olarak söyleyemeyeceğimiz anlamına geliyor, ancak bilim adamları bir cevap bulmak için çok çalışıyorlar ve buldukları zaman, neden bazılarımızın da çok yönlü olduğunu açıklamak zorundalardır.

​Bu makalenin bir versiyonu ilk olarak Ekim 2016’da yayımlandı.

Comments


bottom of page