top of page

YAŞLA BİRLİKTE İNSANLARIN YÜZLERİ NEDEN SİMETRİLERİNİ KAYBEDER?

Bunun cevabı, plastik cerrahların ne zaman ameliyat yapacaklarını veya ameliyata gerek olmadığını belirlemelerine yardımcı olabilir.

Herhangi bir yeni doğan bebeğe bakarsanız, sevimli küçük yüzleri muhtemelen size tamamen simetrik görünecektir. Ama yaşla birlikte, o küçücük bebek yüzünde kırışıklıklar, sarkıklıklar ve hatta asimetriyi vurgulayan yara izleri biriktirecek. Aslında araştırmalar, yaşlanmanın etkisinin kırışıklıklar ve ince çizgilerle sınırlı olmadığını ve yüzlerimizin aslında biz yaşlandıkça şekil değiştirdiğini gösteriyor. Bu şu soruyu gündeme getiriyor: Yüzlerimiz neden yaşla birlikte daha asimetrik hale geliyor? Bu, Harvard Tıp Okulu Eğitim Hastanesi’nde Cerrahi Profesör olan Helena Taylor'ın birkaç yıl önce plastik cerrahi prosedürlerini daha veri odaklı hale getirmenin yollarını bulmaya çalışırken düşünmeye başladığı bir soru. Travma sonrası yüzün onarılması gibi rekonstrüktif plastik cerrahinin amacı, genellikle özellikleri simetriye yaklaştırmaktır. Bununla birlikte, hemen hemen tüm yüzler bir dereceye kadar doğal asimetriye sahiptir. Peki, Taylor gibi bir plastik cerrah bu simetriyi elde etmek için ne kadar ileri gitmeli? Taylor Live Science’a verdiği bir demeçte, “Yüz rekonstrüksiyonu için gelen tüm çocukları görüntülemeye başladım ve normal miktarda asimetrinin ne olduğuna dair verimiz olmadığı anlaşıldı. Ben de bunun üzerine müdahale veya travma geçirmemiş bazı insanları görüntülememiz gerektiğini düşündüm." dedi.

“Plastik ve Rekonstrüktif Cerrahi” dergisinde 2018 yılında yayınlanan bir araştırma makalesinde Taylor ve meslektaşları, yaşları yaklaşık 4 ay ile 88 arasında olan 191 gönüllünün ayrıntılı görüntülerini oluşturmak için üç boyutlu fotoğrafçılıktan yararlandı. Bir bilgisayar algoritması daha sonra her katılımcının yüz simetrisini hesapladı ve ölçtü.


Taylor, "Sonuçlarımızda asimetri ile ilişkili herhangi bir faktör olup olmadığına bakmak istedik ve ortaya çıktı ki, yaş ile asimetri arasında oldukça doğrusal bir ilişki var" dedi. "Cinsiyet ve ırka da baktık, ancak asimetri ile korelasyon göstermediler, oysa yaş açıkça gösterdi." Taylor bağlantı için olası bir açıklama önerdi: "Muhtemelen, yüzlere etki eden normal kuvvetlerin zamana eşit etki etmemesi ve ayrıca yüz özelliklerinin farklı şekilde büyümesinden kaynaklanıyor. Örneğin, sadece cildinizin yüzünüzün bir tarafında sarkmaya başlaması, diğer tarafta da tam olarak aynı oranda gerçekleştiği anlamına gelmez. "Zamanla bu artar" dedi Taylor, "Bu fenomen muhtemelen yüzle de sınırlı değil." Taylor, bunun gibi bulguların bir gün plastik cerrahlara rehberlik etmeye yardımcı olabileceğini umuyor. "Uzun bir süre boyunca ve birden fazla ameliyat gerektiren yarık dudak gibi bir takım rahatsızlıklar var" dedi. Şu anda, bu ameliyatların nihai amacına ne zaman ulaştığına karar vermek büyük ölçüde bireysel cerrahlara bırakılmıştır, ancak bu değişebilir.


Taylor, "Bu aracı, bir hastayı normatif popülasyon aralığında olduğunu gösterene kadar takip etmek için kullanabilmek harika olurdu" dedi. "Karara nicel veriler ekleyecek ve insanlar üzerinde çalışmayı ne zaman bırakmamız gerektiğini anlamak için kullanılacaktı." Bu yüzden yüzünüzün bir bebeğinki kadar simetrik görünmesini beklemeyin ve birkaç yüz asimetriniz varsa iyi bir durumda olduğunuzu bilin. Kaynakça Plackett, Benjamin. “Why Do Faces Become Less Symmetrical with Age?” LiveScience, Purch, 29 Ağustos 2021, www.livescience.com/why-faces-assymetrical-old-age.html.

Comments


bottom of page