top of page

Mavi-Yeşil Algler, Astronotların Mars’ta Hayatta Kalmasına Yardımcı Olabilir !

Yeni bir biyoreaktör ile, bilim insanları Mars benzeri koşullar altında siyanobakteriler üretilmesini sağladı. Mars'taki ilk insan görevi için son tarihler yaklaşırken bilim insanları, Kızıl Gezegeni insan yerleşimi açısından olabildiğince yaşanabilir hale getirmek için deneyler yapıyorlar. Almanya-Bremen Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından Frontiers in Microbiology'de yayımlanan yeni bir deney, mavi-yeşil alg olarak da bilinen Anabaena siyanobakterilerinin Mars'ın atmosferik koşullarında başarıyla yetiştirilebileceğini ilk kez gösterdi.

Mars'taki astronotların; oksijene, suya, yiyeceğe ve diğer tüketim maddelerine ihtiyacı olacak. Böylece bu önemli gelişme, sürdürülebilir biyolojik yaşam destek sistemleri geliştirmeyi çok daha kolay hale getiriyor.
Mars'ta Hayatta Kalmak Biraz arka planı hakkında bilgi vermek gerekirse; 2,4 milyar yıl önce meydana gelen bir siyanobakteri patlamasının, Dünya’nın nefes alınabilir atmosferinden büyük ölçüde sorumlu olduğuna inanılıyor. Siyanobakterilerin varlığı atmosfere oksijen verdi. Bu sebeple bilim insanları, Mars'ta ve muhtemelen diğer gezegenlerde yaşamak için siyanobakterilerin oksijen üretme kabiliyetinden yararlanıp yararlanamayacağımızı ve bunu nasıl kullanabileceğimizi uzun zamandır düşünüyorlardı. Ayrıca, Mars'ın atmosferik basıncı her zaman kendini bir aksilik olarak yansıttı. Bu deneyde, araştırmacılar ”Atmos” adlı bir biyoreaktör geliştirdiler. Bu biyoreaktör, Dünya’daki atmosferin yaklaşık yüzde 10'u kadar bir atmosferik basınca sahip ve yalnızca Mars'ta bulunabilen bileşenleri kullanıyor.


Bu biyorekatör, Mars'ın belirli yerlerinde bol miktarda bulunan donmuş buzdan toplanabilen suyu da içeriyordu. Ayrıca, araştırmacıların Mars'ta bulunabilen mineralleri karıştırarak hazırladıkları bir Mars regolit simülasyonuna[1] sahipti. Dokuz adet cam ve çelik hazneye sahip olan bu sistem her zaman titizlikle kontrol edildi ve izlendi. Astrobiyolog Cyprien Verseux "Burada siyanobakterilerin Mars atmosferinde bulunan gazları karbon ve nitrojen kaynağı olarak düşük bir toplam basınçta kullanabildiklerini gösteriyoruz." "Bu koşullar altında siyanobakteriler, yalnızca Mars benzeri toz içeren bir suda büyüme yeteneklerini korudular ve diğer mikropları beslemek için hala kullanılabilirler. Bu, Mars’a yapılacak uzun vadeli görevleri sürdürülebilir hale getirmeye yardımcı olabilir." dedi.


Ekip, bir gün Mars’ta yaşamı mümkün kılacak biyoreaktörü geliştirmek üzerine çalışmak istiyor. Verseux “Biyoreaktörümüz Atmos, Mars'ta kullanabileceğimiz bir yetiştirme sistemi değil. Burada kastedilen, Dünya üzerinde Mars’ta sağlayacağımız şartları test etmek için olduğudur.” diyor. “Ancak sonuçlarımız bir Marslı yetiştirme sisteminin dizaynına kılavuzluk edecek… Bu kavramın ispatıyla Mars’ta etkili bir şekilde çalışabilen bir sisteme geçmek istiyoruz.” [1] Mars regolit simülasyonu: Kimyasal ve mekanik özelliklerini taklit için kullanılan bir karasal malzemelerden yapılır.


Comments


bottom of page