top of page

KOAH HASTALARINDA VE SİGARA İÇENLERDE DAHA FAZLAGÖRÜLEN COVID-19 İÇİN “GİRİŞ NOKTASI” ENZİMİ


News-Medical, COVID-19 ile ilgili araştırmaları ve virüsün sigara içenler ve KOAH hastası olanlar üzerindeki etkisi hakkında Profesör Don Sin ile konuştu.

KOAH'taki araştırmanızı ve COVID19’un bu konuya katılımını ne tetikledi? Çin'den, sigara içenlerin ve KOAH'lıların şiddetli COVID-19 pnömonisi riskinin nüfusun geri kalanından daha yüksek olduğunu gösteren birkaç rapor okuduk. Anjiyotensin dönüştürücü enzimin (ACE-2)'nin, COVID-19'dan sorumlu virüs olan SARS-CoV2 için bilinen giriş reseptörü olduğu bilindiğinden , ACE-2 expresyonunun sigara içenlerin dar hava yollarında ve KOAH hastalarında yükselip yükselmediğini bilmek istedik. KOAH, dünya çapında ölümlerin 3. nedenidir. KOAH hakkında daha fazla bilgi verir misiniz? KOAH, kronik obstrüktif akciğer hastalığı anlamına gelir. Eskiden amfizem, kronik bronşit, astimatik bronşit vb olarak da adlandırılıyordu. 1990'ların ortalarından günümüze, tüm bu eski terimler KOAH’ın lehine olacak şekilde terk edildi. KOAH, bronşiyal tüplerin daralması ve hava akışında bozulmaya ve akciğerde “deliklere” yol açan alveollerin yok edilmesi ile tanımlandırılır. En sık görülen belirti efor ve kronik öksürük üzerine nefes darlığı.


KOAH'lı bireyler, genellikle nefes darlıklarını hızla kötüleştiren, acil durum ziyaretleri ve hastaneye yatışlar dahil tıbbi yardım almalarına neden olan virüslerden (grip vb. hastalıklar) dolayı sık sık göğüs enfeksiyonları geliştirirler. Ne yazık ki hastaların birçoğu bu vakalardan ölüyor. Aslında, bu “akciğer atakları” için hastaneye kaldırıldıktan sonra, hastane içi ölüm oranı yaklaşık olarak %10'dur.

Anjiyotensin dönüştürücü enzim II (ACE-2) nedir? ACE-2, kalp, akciğer, kolon ve böbrekler dahil olmak üzere birçok organda bulunan küçük bir proteindir. COVID-19 ile alakası ise ağız, burun ve bronş yüzeylerinde barınmasıdır. SARS-CoV2 virüsü ACE-2'ye bağlanır ve bu protein yoluyla konakçı hücreye girer. Başka bir deyişle, ACE-2, virüsün konakçıya girdiği giriş kapısıdır. Virüs içeri girdikten sonra, konakçı hücrenin mekanizmalarını birden çok kez çoğalmak ve yeni virüsler oluşturmak için kullanır, bu da daha sonra diğer hücrelere bulaşır ve nihayetinde pnömoniye neden olur. Bu enzim neden KOAH’lı veya sigara içen kişilerin akciğerlerinde daha yüksek seviyelerde? Açıkçası bunu bilmiyoruz. Şu andaki en iyi hipotezimiz KOAH’lı ve sigara içenlerin solunum yollarında ki iltihabın konakçı hücrelerin ACE-2 ekspresyonunu artırıyor olmasıdır. Eğer ACE-2, COVID-19 için giriş noktası ise bu KOAH tan müzdarip insanlar için ne anlama geliyor? KOAH’lı hastalar ciddi COVID-19 enfeksiyonu geliştirme riski altındadırlar.Bu yüzden bu hastaların sosyal mesafe kurallarına uyması, el hijyenleri ve maske takmaları iki kat daha önemlidir. ACE-2’yi düzenlemek için havayolu inflamasyonun çok önemli olduğunu düşündüğümüzden KOAH hastaları hastalığını iyi kontrol etmek için inhalerleri ve diğer ilaçlarını kullanmalıdırlar.

Ayrıca, araştırmanızda, ACE-2 seviyelerinin eski sigara içenler için mevcut sigara içenlere göre daha düşük olduğunu fark ettiniz. Bu, ACE-2 seviyelerinin zamanla azalabileceği anlamına mı geliyor? Evet, ACE-2 seviyelerinin davranış değişiklikleri veya ilaçlarla değiştirilebilir olduğuna inanıyoruz. Örneğin, sigara içenler bıraktığında, hava yollarındaki ACE-2 seviyeleri önemli ölçüde azalır. KOAH'tan muzdarip insanlar kendilerini COVID-19 gelişmesine karşı korumak için ne yapabilir? Hastalar sosyal mesafe, iyi el hijyeni ve maske takma gibi genel koruyucu tavsiyelere uymalıdır. Hastalar KOAH2ları için inhalerini ve diğer ilaçlarını almaya devam etmelidir. Eğer insanlar sigara içmeyi bırakırsa COVID-19'un ilerleme olasılığının azalacağına inanıyor musunuz? Evet, sigarayı bırakmak akciğer inflamasyonu ve hava yollarındaki ACE-2 seviyesini azaltacaktır. Bu da ağır COVID-19 pnömonisi olma riskini azaltacaktır.


ACE-2 seviyelerinin değiştirilmesi ile COVID-19'a yakalanmış hastaların hayatta kalma şansını arttırmak mümkün mü? Bu şuan bir aktif araştırma konusudur. Dünyadaki birçok araştırmacı vücudun herhangi bir yerindeki ACE-2 seviyesini etkilemeden hava yollarındaki ACE-2 seviyelerini azaltma yolları üzerinde çalışıyor. Eğer virüsün “giriş kapısını” kapatırsak, COVID-19 riski de önemli ölçüde azalacaktır. Şu anda, ACE-2 seviyesini azaltmanın en iyi yolu sigarayı bırakmak ve hava kirliliğini önlemektir.

KOAH ile ilgili araştırmanızda sırada ne var? Hava yollarında ACE-2 seviyelerinin düşürülüp düşürülemeyeceğini görmek için çeşitli ilaçları test ediyoruz. Yakında elimizde sonuçlar olacak. Bunu yapabilen mevcut ilaçların yanısıra umut verici yeni ilaçlar da var. Ayrıca COVID-19 için hızlı teşhis testi geliştirmek için işbirlikleri yaparak çalışıyoruz.

Profesör Sin Hakkında Don Sin, Kalp Akciğer İnovasyon Merkezi (HLI) Direktörü ve Kanada'daki British Columbia Üniversitesi'nde (UBC) Tıp Profesörüdür. KOAH'ta 1. Kademe Kanada Araştırma görevlisi ve HLI'de De Lazzari Aile Direktörü görevlerinde bulunmaktadır. 500'den fazla hakemli makale yayınlamıştır ve 93'lük bir H-endeksine sahiptir. 200'dan beri Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı (GOLD) bilimsel komitesinde küresel girişim üzerinde çalışmaktadır.

Comments


bottom of page