top of page

FDA Tarafından DEHB (Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu) Tedavisi İçin Onaylanan İlk Video

Çocuklar yakın zamanda her gün yarım saat video oyunu yazan bir doktor reçetesi ile karşılaşabilir. Boston merkezli Akili Interactive'in EndeavorRX şirketi, ABD Gıda ve İlaç Dairesi tarafından tıbbi bir tedavi amacıyla onay alan ilk oyunu meydana getirerek tarih yazdı. Diğer bir deyişle, FDA’in onay vermiş olduğu reçeteli ilk video oyunu. Dikkat eksikliği hiperaktivite bozukluğu (DEHB) olan 8 ile 12 yaş arası çocukları tedavi etmek için kullanılan EndeavorRX, artık "DEHB olan çocuklarda, dikkat işlevini iyileştiren ilk oyun tabanlı dijital terapötik cihaz" olarak pazarlanabilir ve reçete edilebilir. FDA bunun duyurusunu geçtiğimiz günlerde yaptı.

Oyunda oyuncular, hedefleri toplarken yangın çukurları veya su altı mayınları gibi tehlikelerden kaçınmaları gereken bir uçan aracı zorlu parkurlarda yönlendiriyorlar. Akili, oyunun reçete edildiği çocukların haftada beş gün 25-30 dakika ve dört hafta boyunca oynamalarını tavsiye ediyor.


Akili; bir doktor, DEHB olan bir çocuğa oyunu reçete ettiği zaman çocuğun belirlenen sürede beş görevi tamamlamayı hedeflemesi gerektiğini söylüyor. Bu beş görev tamamlandıktan sonra, ertesi güne kadar oyunda başka bölümlerin oynanmasına izin verilmiyor. Akili’nin nörobilimciler ve teknoloji tasarımcılarından oluşan ekibi, tedaviyi kişiselleştirmek için oyunu kimin oynadığına bağlı olarak zorluk seviyesini ayarlamak amacıyla, gerçek zamanlı olarak oyunu uyarlayabilen algoritmalar kullanarak çocukların dikkat sürelerini iyileştirmek için EndeavorRX'i geliştirdi. Şirket, oyunun tanıtımında "Oyuna programlanan tedavi, tedavi sırasında çocuğun dikkatini çekmek için bilimsel olarak tasarlandı. Dikkat edilmesi ve aynı anda birden fazla göreve odaklanılması gerekiyor." dedi. Oyun mobil cihazlar için indirilebilir, ancak bir doktordan reçete gerektirmektedir. Şirket; oyunun terapi, ilaç tedavisi ve eğitim programları dahil olmak üzere diğer DEHB tedavilerinin yanında da kullanılabileceğini söylüyor. Şu ana kadar oyun, yetişkinler için değil yalnızca çocuklar için onaylandı. Akili'nin CEO'su Eddie Martucci yaptığı açıklamada “EndeavorRx ile, bir rahatsızlığın tamamen yeni bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olmak için teknolojiyi kullanarak nörolojik işlevi, eğlence hissi veren ilaçlar ile tamamen yeni bir yol hedefliyoruz.” dedi. "Aileler dikkat eksikliği ve hiperaktiviteye sahip çocuklarının tedavisi için yeni yollar arıyorlar. FDA'nın bu kararıyla beraber, ailelere türünün ilk örneği olan ilaçsız bir tedavi yöntemi sunmaktan ve hedefimiz olan zihinsel sorunlar yaşayan kişilere yardımcı olmaya doğru önemli bir adım atmaktan dolayı çok heyecanlıyız.”


FDA bu oyuna onay vermeden önce, 600’den fazla klinik çalışmayı incelediğini belirtti. FDA Cihazlar ve Radyoloji Sağlık Merkezi direktörü Jeffrey Shuren EndeavorRX için bir açıklamasında, Akili'nin oyunu DEHB olan çocukları tedavi etmek için "ilaçsız bir seçenek sunuyor" ve aynı zamanda "dijital terapi ve dijital terapötiklerin büyüyen alanının önemli bir örneği" dedi.

FDA onayı, Akili tarafından yıllarca süren araştırma ve geliştirmenin bir sonucudur. 2017’de CNBC, şirketin DEHB’den depresyona ve Alzheimer’a kadar çeşitli bozuklukları tedavi edebilecek video oyunları geliştirme misyonu hakkında bir yazı yazmıştı. Bu noktada Akili, “Project: EVO” olarak adlandırılan ve en sonunda EndeavorRX olan oyun için FDA onayı almaya çalışıyordu.


Comments


bottom of page