top of page

Araştırma İnsanlarda Plastik Parçaları Tespit Ederek Sağlık Endişelerini Artırıyor

Yaban hayatı üzerine yapılan çalışmalar plastikleri çeşitli sağlık sorunuyla ilişkilendirdi, insanlar üzerindeki etkisi ise hala en bilinmezi. Şimdilerde yeni bir araştırma, insanların doku ve organlarının hem nano- hem de mikro plastikleri emdiğine dair kanıt buldu, bu sağlığımıza etkisini anlamamızda bize yardımcı olabilir.


Plastikler zamanımızda en yaygın olan çevre problemlerinden biri. En zorlu çevre koşullarına bile çok dayanıklılardır, bu da onları okyanusun üzerinde yüzen veya el değmemiş kumsallarda toplanan en kötü malzeme yapıyor.Ama bu hepsi değil; ayrıca kolayca parçalanabiliyorlar. Araştırmacılar mikro plastikleri 5 mm’den küçük ,ya da yaklaşık 0.2 inç, çapındaki plastik parçalar olarak tanımlıyor. Nano plastikler bundan bile küçük, 0.001 mm kalınlığın altındaki parçalar. Vahşi yaşamda bu tür plastiğe maruz kalmak kansere, kısırlığa ve iltihaplanmaya neden olabiliyor. Araştırmanın ortak yazarı Charles Rolsky yaptığı açıklamada “Çevreyi kirleten plastikleri Dünya’nın neredeyse her yerinde bulabilirsiniz.” dedi. “Plastiğin vücudumuza girdiğine dair kanıt var ama bunu inceleyen çok az araştırma var. Ve bu noktada plastiğin sadece rahatsızlık mı verdiğini yoksa bir insan sağlığı tehlikesini mi temsil ettiğini bilmiyoruz.”

Arizona State Üniversitesinden Rolsky ve takım arkadaşları küçük parçacıkların insan organlarında birikip birikmediğini merak etti. Bunu öğrenmek için beyin ve vücut dokuları deposundan elde edilen, plastiğe maruz kalması muhtemel olan akciğer, karaciğer, dalak ve böbreklerden 47 numuneyi analiz ettiler.Ekip numunelerden plastik ayıklamak için yeni bir teknik oluşturdu ve onları analiz etti.

Ayrıca plastik parçalarıyla ilişkin bilgileri kütle ve yüzey alanına göre sınıflayan yeni bir bilgisayar program geliştirdi. Bu geliştirilen program diğer araştırmacılarla paylaşılacak böylece tüm sonuçlar standart bir şekilde raporlanabilecek.Bu yöntem insan dokularında olan düzinelerce çeşit plastik bileşenini tespit edebilir, polikarbonat (PC), polietilen tereftalat (PET) ve polietilen (PE) dâhil. Ekip bütün analiz numunelerde plastik atık buldu. Bisphenal A’yı (BPA) da, yemek kutularında

kullanılıyor, tüm numunelerde buldu.Varun Kelkar, araştırmaya katılan araştırmacılardan biri "Asla paniğe kapılmak istemiyoruz, ancak her yerde bulunan bu biyolojik olarak parçalanamayan materyallerin insan dokularına girip birikebileceğini göz önüne almalıyız ve bunun olası sağlık etkilerini bilmiyoruz." dedi.İleride, araştırmacılar, donörlerin hayatlarıyla alakalı bilgiler ile toplanan dokulardaki mikro plastik seviyelerini karşılaştırabilmeyi umuyor. Bu belirli aktiviteler, yiyecekler, hatta çalıştıkları işler her bir kişinin dokusundaki mikro plastiklerin yaygınlığı arasında bazı bağlantılar kurabilir.Araştırmanın sonuçları Amerikan Kimya Derneği'nin bir toplantısında sunuldu. Kaynakça: https://www.zmescience.com/science/microplastic-human-tissues-28962524/

Comments


bottom of page