top of page

Aşı Zorlukları

COVID-19 ile yüzleşmek için ABD'nin mevcut aşılama oranlarını iyileştirmesi gerekiyor. Bu makale Harvard Tıp Fakültesinin Sars-CoV-2 salgını ve Covid-19 hastalığı ile ilgili devam eden ilaç, biyomedikal araştırma, tıp eğitimi ve politikası ile ilişkilidir.

Bir Covid-19 aşısı geliştirme yarışı sürüyor, ama bir aşı uygun hale geldiğinde bile büyük bir zorluk hala devam edecek: yeterince insana aşı yapabilmek. 2018-2019 grip sezonunda ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki yetişkinlerin %45,3’ünün ve çocukların %62,6’sının grip aşısı olduğunu raporladı. Sürü bağışıklığı oluşturmak içinse Covid-19 aşılama oranının daha yüksek olması gerekir.


Harvard Tıp Fakültesi Blavatnik Enstitüsünde Sağlık Hizmetleri Politikası Doçenti Ruth L. Newhouse Anupam Jena ve The Washington Post ve STAT’de Temmuz ayında bu konu hakkında yazan Massachusetts General Hospital HMS klinik ve araştırma görevlisi Chris Worsham'a göre yanlış bilgilendirme ve korku düşük aşılamanın iki temel nedenidir. Ancak erişim eksikliği ve yüksek fiyatlar gibi diğer zorluklar da engel görevi görüyor. Temmuz ayında New England Journal of Medicine'da yayınlanan bir çalışmada Jena ve Worsham, Kasım ayında doğan çocukların grip aşısı olma olasılığının Temmuz ayında doğan çocuklara göre yüzde 13 daha fazla olduğunu buldu. Güz doğum günlerine sahip olanlar yıllık kontrollerinde aşı olurken, yılın diğer zamanlarında doğan çocukların grip aşısı olmak üzere ek bir ofis ziyareti için çocuk doktorunun ofisine geri dönmeleri gerekir. Araştırmacılar, sadece ikinci bir ziyarete ihtiyaç duymanın birçok aileyi bu önemli önleyici bakımı almaktan caydırmak için yeterli olduğunu söyledi.CDC'ye göre, ABD'de rutin çocukluk çağı aşılama oranlarının çarpıcı bir şekilde düştüğü geçen baharda, korona virüs salgınının ilk dalgasında aşılama oranları başka bir darbe aldı. Birçok eyalet evde kalma tavsiyeleri yayınladı ve insanları, kesinlikle gerekli olmadıkça doktorlarının ofisine gitmemelerini istedi. CDC, doktor grupları ve tıbbi uygulamaların, pandemi sırasında güvenle yapılabilecek olan ebeveynleri, çocuklarını aşıya getirmeye teşvik etme çabalarına rağmen aşılama oranları düştü. Aşılama oranları o zamandan beri sekteye uğradı. Covid-19 ve grip ile beraber savaşmak: Hekimler ve halk sağlığı yetkililerine göre gribin yayılmasını önlemek başlı başına korona virüsle savaşın önemli bir kısmı. CDC eyaletindeki grip uzmanları gelecek aylarda grip virüsü ve korona virüsün birlikte yayılabileceğinin muhtemel olduğunu ve bu durumda grip aşısının her zamankinden daha önemli olacağını söylüyorlar. Jena diyor ki; grip nedeniyle hastaneye yatışlar normal bir yılda bir hastaneyi çabucak doldurabilir ve hem havaların soğuması hem de okulların tekrar açılması nedeniyle korona virüse yakalanmış olabilecek birçok şüpheli bu kış artacak.


"Bu, grip vakalarının ve hastaneye yatışların sayısını azaltmayı önemli hâle getiriyor." dedi. "Ayrıca

çok fazla Covid-19 ve grip vakasını bir arada görmedik ancak grip mevsiminde bu bilhassa tehlikeli olabilecek bir olasılık çünkü her iki bulaşıcı hastalık için de mükemmel tedavilerimiz yok." Jena ayrıca yüksek riskli kategorilerdeki işçiler, öğrenciler ve insanların grip benzeri semptomlar geliştirdiklerinde test edilmeye ihtiyaç duyacaklarını belirtti. Bu semptomlar grip dışı virüslerde yaygın olmasına rağmen, gripten dolayı açığa çıkan bu semptomların olasılıklarını azaltmanın hala yardımcı olacağını söyledi. Yaratıcı Çözümler Tüm bu engellerle, Amerika Birleşik Devleti hastane kapasitesini koruyabilmek için yeterli insanın grip aşısı yaptırdığından nasıl emin olabilir? Covid-19 süresince çocukların gerekli ve rutin aşılarını olmasını nasıl sağlayabiliriz? Ve toplu bağışıklığı oluşturabilmek için olası bir korona virüs aşısında yüksek aşılama oranına nasıl ulaşabiliriz?


Jena ve Worsham, yetiştirilmiş sağlık personellerinin ev ziyaretleri ile aşı yapması gibi programlar

yardımcı olabilir diyorlar, "ulusal aşı günü" gibi toplumsal mesajlar ve planlamalar aşı olma sayılarının artmasında bir anahtar olabilir diye de ekliyorlar. Jena “Aşılar ücretsiz olmalı ve hiç kimse aşı maliyetini karşılayamadığı için aşı olmayı reddetmek durumunda kalmamalı, kimsenin gerekli koruyucu tedavilerden mahrum kalmamasından emin olmak için yaratıcı çözümlere ihtiyacımız var.” dedi. Kaynakça: https://hms.harvard.edu/news/vaccine-challenges

Comments


bottom of page