top of page

ÇALIŞMALAR COVID-19 ANTİKORLARINDAKİ HIZLI KAYBI RAPOR ETTİ

Sonuçlar (ön çalışmalar olsa da) SARS-CoV-2 enfeksiyonundan kurtulanların haftalar veya aylar içinde yeniden enfeksiyona yakalanmaya yatkın olabileceğini düşündürmektedir. Bu hafta yayınlanan bir dizi çalışma, hastaların iyileşmesinden sonraki haftalar veya aylar içinde IgG antikorlarını (uzun süreli bağışıklık ile ilişkili virüse özgü, yavaş şekillendirici antikorlar)

kaybettiklerini göstererek, COVID-19 enfeksiyonunu takiben gelişen bağışıklığın süresine ışık tutuyor. COVID-19 ile enfekte olan çoğu insan antikor üretir ve daha önceki çalışmalara göre küçük miktarlar bile virüsü in vitro olarak nötralize edebilir. Bu son çalışmalar, antikor eksikliğinin insanları yeniden enfeksiyon riski altında bırakıp bırakmadığını belirleyemedi.

Çalışmalardan biri gösteriyor ki yaklaşık 1,500 COVID-pozitif hastasının yüzde 10’u ilk belirtileri gösterdiği hafta içerisinde saptanmayan antikor seviyeleri kaydettiğini, diğer 74 hastanın enfekte olup iyileştikten iki ila üç ay sonra antikorlarını kaybettiklerini tespit etti. Bunlar özellikle test sonucu pozitif ancak asemptomatik olanlarda gözlendi. Buna karşılık, New York Times’a göre SARS ve MERS gibi Corona virüsün kuzenlerinin neden olduğu enfeksiyonlar, vücutta yaklaşık bir yıl kalan antikorlar ile sonuçlanır.16 Haziran'da medRxiv ön baskı sunucusunda yayınlanan ilk çalışmada, Wuhan, Çin'deki yaklaşık 1.500 koronavirüs hastası antikorlar için tarandı. Araştırmacılar seviyelerini diğer üç grupla karşılaştırdılar: genel popülasyonun yaklaşık 20.000 üyesi, covid-19 dışındaki nedenlerle hastaneye yatırılan 1.600'den fazla hasta ve yazarların ilk günlerinde virüse “kaçınılmaz olarak” maruz kaldıklarını varsaydıkları 3.800'den fazla sağlık çalışanı; yani bu antikor geliştirmiş olmaları gerektiği anlamına geliyor.

COVID-19 hastalarının yüzde doksanında antikor bulunurken diğer gruplardaki bireylerin kabaca yüzde bir ila beşinin de antikorlara sahip olduğu görüldü. Yazarlar makalelerinde antikor eksikliği olan sağlık çalışanları ile tespit edilebilir antikoru olmayan kalan yüzde onluk enfekte hastalar birleştirildiğinde insanların SARS-CoV-2 enfeksiyonundan sonra bu virüse karşı uzun süreli antikor üretme olasılığının bulunmadığı sonucuna vardılar.

18 Haziran tarihinde Nature Medicine'da yayımlanan ikinci araştırmada araştırmacılar, pozitif test sonuçlu 37 asemptomatik hasta ile aynı sayıda, Çin'in Wanzhou bölgesinde yaşayan ve ağır semptomlar gösteren hastaların bağışıklık yanıtlarını karşılaştırdılar. Çalışma sonucu 2 ila 3 ay içinde asemptomatik hastaların %40'ı saptanamayan antikor seviyeleri bulundururken bu yüzdenin semptomatik hastalar için %13 olduğu tespit edildi.

Manchester Üniversitesi'nden bir immünolog Daniel Davis, Newsweek'de şunları söylüyor: “Genel olarak, bu sonuçlar ilginç ve provakatif fakat zaman içinde çok sayıda insan üzerinde daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyuluyor. Ancak o zaman kaç kişinin koronavirus ile enfekteyken antikor üretimi yapabildiğini ve bu üretimi ne kadar süreliğine devam edebildiklerini kesin bir şekilde bilebiliriz.”

İnsanlar arasındaki tutarsızlıklar, Ulusal Alerji ve Bulaşıcı Hastalıklar Enstitüsü Direktörü Anthony Fauci'nin gözlemlediği durumu yansıtıyor. Bu ayın başlarında Amerikan Tabibler Birliği Dergisi Baş Editörü Howard Bauchner ile yaptığı konuşması sırasında, test yöntemleri arasındaki tutarsızlığa ek olarak bireylerin değişmeyen sağlam antikor yanıtına sahip olmadıklarını söylemişti. Bu durum tüm insanlarda eşit derecede işe yarayan bir aşının geliştirilmesini zorlaştırabilir.

Her iki çalışmaya da dahil olmayan Yale Üniversitesi'nde viral bir immünolog olan Akiko Iwasaki, The New York Times'a, “Bu raporlar, güçlü aşıların geliştirilmesi gerektiğini vurgulamaktadır, çünkü enfeksiyon ile doğal olarak oluşan bağışıklık yetersizdir ve çoğu insanda kısa ömürlüdür. Sürü bağışıklığını kazanmak için doğal enfeksiyona güvenemeyiz."dedi.

コメント


bottom of page