top of page

Araştırmacılar Tarafından Geliştirilen Potansiyel Anti-COVID-19 Burun Spreyi

İnsanlarda kullanımı onaylanmış içeriklere sahip yeni bir burun spreyi, insanları COVID-19'a karşı korumak için kullanılabilir.
COVID-19 virüsüne karşı koruma sağlayabilen bir burun spreyi, İngiltere, Birmingham Üniversitesi'ndeki araştırmacılar tarafından formüle edildi. Ekip, spreyi İngiltere, Avrupa ve ABD'deki düzenleyici kurumlar tarafından tıbbi cihazlarda, ilaçlarda ve hatta gıda ürünlerinde yaygın olarak kullanılan onaylanmış bileşikleri kullanarak formüle etti.

©-iStock-nensuria-696x392.jpg

Formülasyon, antiviral bir ajan, X carrageenan ve bir gellan polisakkaritinden oluşuyor ve bunların her ikisi de halihazırda farmasötik sınıfta üretiliyor.
Araştırma ekibi, ABD Gıda ve İlaç Dairesi (FDA) onaylı polimerleri, muko yapışkan özellikleri ve tipik bir burun spreyi aplikatörü kullanılarak püskürtüldüğünde "tüylenme" olasılıkları açısından taradı. Daha sonra, bir dizi polimerin fiziksel özelliklerini modellediler ve çeşitli oranlarda gellan ve λ carrageenan karışımlarını test etmeden ve karakterize etmeden önce, nazal spreyin burun içinde kalmasını sağlayarak uygulamanın ömrünü artıracak olan gellan polisakkarit üzerine Optimum püskürtülebilirlik ve viskozite sağlayan formülasyonu bulmak için yerleştirdiler.
Araştırmacılar, COVID-19'u hücre kültürüne eklemeden önce tedavi ederek ve ardından virüsü yerleştirerek test ettiler ve λ carrageenan formülasyonun hem virüslere doğrudan hem de virüsün etrafına sterik bir bariyer koyarak enfeksiyonu önlediği sonucuna vardılar.

Nasal-spray-covid.webp

Kullanımında; virüsü burun içinde yakalayan, etrafını saran, vücuda alınmasını önleyen ve böylece doğal yollarla (hınkırma veya yutma) atılmasını sağlayan antiviral bir burun spreyi olması gerekir. Virüs partiküllerinin hapşırma veya öksürük yoluyla başka bir kişiye geçmesi durumunda antiviral etki, aktif virüslerin bulaşma riskini azaltacaktır. 

Ekip, spreyin özellikle kalabalığın daha az önlenebilir olduğu alanlarda kullanılabilir olduğuna inanıyor. Mesela uçaklarda veya sınıflarda düzenli sprey kullanımı, hastalık bulaşmasını önemli ölçüde azaltabilir.

Baş araştırmacı Doktor Richard Moakes “Bu sprey, gıda ürünlerinde ve ilaçlarda halen kullanılmakta olan kolay ulaşılabilir ürünlerden yapılmıştır ve bu şartları bilinçli olarak tasarım sürecimize dahil ettik.” diye yorumladı.
 

201120_Nasal_Spray.jpg

Birmingham Enterprise Üniversitesi Covid-19 için oral, nazal veya çok yüzeyli sprey olarak kullanılmak üzere püskürtebilir antiviral formülasyonu kapsayan bir patent başvurusunda bulundu. Şimdi bu tüketici ürününü üretecek ve bunu, mümkün olan en geniş kitleye dağıtımını sağlamakta kararlı bir kuruluşa patent lisansı vermeye çalışıyor.

Bu çalışma bioRXiv’de yayımlandı.
 

bottom of page