top of page

FDA COVID-19 Plazma Tedavisi İçin Houston Methodist’i Onaylıyor


(Houston Methodist: ABD’de bir hastahane)
ÖZET: Geçen hafta cumartesi günü, FDA COVID-19 tedavisi için transfüzyonlu plazma tedavisini yönetmesi için Houston Methodist’i onayladı. Plazma COVID-19’u atlatmış hastalardan alınacak ve ciddi koronavirüslü hastalara aşılanacak. Araştırmacılar Houston çevresinde koronavirüsü atlatmış kan verecek insanları toplamaya başladılar bile. İlk kan bağışında bulunan kişi Houston’da COVID-19 enfeksiyonunu kapmasından sonra son iki hafta sağlığı yerinde olan bir hastaydı.

corona-shutter_16_9_1589451480_16_9_1590

Houston Methodist, koronavirüsü atlatmış bir hastadan ciddi durumdaki bir hastaya plazma aktarımı yapılması için onaylanan ilk akademik tıp merkezi oldu. COVID-19 salgını ölümleri ABD’de 2.000’den fazla kişiye yükselirken 100.000den fazla kişi virüsten hastalandığından, bu tedavi geçtiğimiz haftasonu hızlı bir şekilde takip edildi.
Houston Metodist bilim insanları, Houston Metodist hastanelerinde COVID-19 virüsü pozitif olan yaklaşık 250 hastadan geçen hafta cuma günü kan plazması bağışçıları almaya başladı. Tüm kanın dörtte birlik kan plazmasını veren istekli bağışçılar hemen tanımlandı. COVID-19'dan iyileşen birinden alınan plazma, bağışıklık sistemi tarafından yapılan ve virüsü öldürmek için kullanılan antikorları içerir. Bu antikor açısından zengin plazmayı COVID-19'a karşı hala savaşan bir hastaya aktarmak,antikorların gücünü iyileştirici, muhtemelen hayat kurtarıcı bir terapiye dönüştürebilir. Plazma bağışında bulunan ilk iyileşmiş COVID-19 hastası, iki haftadan fazla bir süredir sağlıklı olan Houston metropol bölgesinden bir bireydi. Plazma Geçen hafta cumartesi akşamı Houston Metodist Hastanesi'nde bir COVID-19 hastasına nakledildi.

806x378-saglik-bakanligindan-immun-plazm

İyileşen serum tedavisi olarak bilinen kavram, benzer tedavilerin 1918'deki İspanyol gribi salgını, 1920'lerde difteri salgını, 1930'larda et yiyen bir bakteri salgını ve diğer bulaşıcı hastalıkların salgınları sırasında kullanıldığı bir yüzyıldan daha eskiye dayanıyor. Bağışıklık sağlıklı bir bireyden hasta bir birey için iyileşen plazma kullanarak transfer edilebilir teorisi üzerinde literatür bol iken, sonuçlar çeşitlidir. Çin'deki beş hastanın tedavisinin bir açıklaması bu hafta Journal of the American Medical Association'da yayınlandı ve tedavinin faydalı olduğunu öne sürüldü.
Houston Methodist Başkanı ve CEO'su Marc Boom, "Burada Houston Metodist'te sağlık sistemimizde yetenek, uzmanlık ve hasta tabanımız var ve bu terapiyi denemek zorundayız" dedi. “Bu hastalık meydana gelirken öğrenilecek çok şey var” dedi. “Eğer iyileşen bir serum infüzyonu kritik bir hastanın hayatını kurtarmaya yardımcı olabilirse, kan bankamızın, uzman fakültemizin ve akademik tıp merkezimizin tüm kaynaklarını kullanmak inanılmaz derecede değerli ve yapılması
önemlidir.”
Houston Metodist işe alımı, FDA geçen hafta başında çalışma için düzenleyici yönergeler yayınladığı anda başladı. Houston Metodist'teki doktor bilim adamları, iki ay önce bir COVID-19 moleküler testi tasarlamış ve onaylamışlardı ve COVID-19 hastaları gelmeye başladığında veri toplamaya hazırlandılar. Houston Metodist IRB ve düzenleyici işler uzmanları, tedavi protokolünü hızlı bir şekilde gözden geçirdi ve bu hafta sonu FDA onayını aldı.
Geçtiğimiz haftanın başlarında New York valisi Andrew Cuomo plazma bağışları için hasta alımının birkaç gün içinde başlayacağını ve başlangıç olarak odak noktasının New Rochelle banliyösünün olacağını duyurdu.

shutterstock_1654034092_16_9_1586253413-

Houston Methodist Hastanesi  Araştırma Enstitüsü Patoloji ve Genomik Tıp Bölümü araştırma müdürü Dr. Eric Salazar COVID-19 hasta listelerinin incelendiğinde hastaların yaklaşık üçte ikisinin plazma bağışlama kriterlerini karşılayabileceğini söyledi. İleri yaşta olanlar ve altta yatan bir kritik durumu olan hastalar bağış için seçilmeyecekler dedi.
FDA yönergelerince Houston Methodist'in iyileşen serum terapi tedavisi, iyileşen serum ile aşılanmış her bir hasta için FDA onayı gerektiren acil araştırma aşamasında yeni ilaç protokolü olarak sınıflandırıldı.
Houston metodist hekimleri serum tedavisinin COVID-19'a karşı etkinliğini görmek amacıyla olası çok merkezli ulusal bir deneme için FDA'ın onayını isteyecek.
Plazma bağışlama işlemi kan bağışına benzer ve yaklaşık bir saat sürer. Plazma donörleri, aynı anda kırmızı kan hücrelerini vücutlarına döndürürken plazmayı kaldıran küçük bir cihaza bağlanır. Donörlerin bağışlar arasında kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesini beklemesi gereken düzenli kan bağışından farklı olarak, plazma daha sık olarak haftada iki kez bağışlanabilir.
Salazar: “İyileşen serum tedavisi hayati bir tedavi yolu olabilir, çünkü ne yazık ki destekleyici bakım dışında pek çok hastaya sunacağımız nispeten daha az şey var ve devam eden klinik araştırmalar biraz zaman alacak. O kadar zamanımız yok, ”dedi.

KAYNAKÇA: https://neurosciencenews.com/covid-19-plasma-houston-16035/

bottom of page