top of page

ANTİBİYOTİK DİRENCİ HAKKINDA ZOR SORULARA KISA CEVAPLAR 

By Sabrina Tavernise, Erica Goode ve Denise Grady

Mayıs 27

 

Bir zamanlar kolayca tedavi edilebilen enfeksiyonlardan ölen insanların olduğu fikri tuhaf görünebilir. Ancak bu zaten oluyor - Amerika Birleşik Devletleri'nde yılda yaklaşık 23.000 can alıyor - ve uzmanlar, bakterilerin antibiyotiklere karşı savaşmak için yeni ilaçlar üretebileceğimizden daha hızlı direnç kazandığı için işlerin daha da kötüye gideceği konusunda uyarıyorlar.

İnsanlarda ve hayvanlarda aşırı ilaç kullandığımız için kendimizi suçlayacağız. Şimdi, tehlikeli bir ilaç direnci biçimi Amerika Birleşik Devletleri'ne ulaştı ve bizi tamamen tedavi edilemez enfeksiyonlardan sadece bir adım uzakta bıraktı.

Reçeteli ilaçlar

Antibiyotik direnci nedir?

Amerikalılar için en büyük katil, tüberküloz ve zatürre gibi bulaşıcı hastalıklardı. 1940'larda tıbbi kullanım için geliştirilen antibiyotiklerin icadı tüm bunları değiştirdi. Fakat bunlar aşırı kullanıldı ve savaşmak için icat ettikleri böcekler onlara direnç yolları geliştirmeye başladı. Son birkaç yıldır bulaşıcı hastalık doktorları, hem insanlarda hem de çiftlik hayvanlarında antibiyotik kullanımını dizginlemediğimiz takdirde, onların en vahşi böceklere karşı güçsüz kalacakları bir gün gelebileceği ve 20. yüzyılın ilk yıllarına geri dönülebileceği konusunda uyarıda bulunuyorlar.

 

CRE nedir?

Carbapenem dirençli Enterobacteriaceae'nin kısaltması olan CRE, son çare antibiyotiklere bile dirençli olduğu için en korkutucu mikrop ailesidir.

CRE'yi güvenilir bir şekilde tedavi eden tek ilaç, 50 yıldan daha uzun bir süre önce piyasaya sürülen eski ve ucuz bir ilaç olan kolistindir[1]. Bu hafta araştırmacılar, bir bakteride böcekleri kolistine dirençli hale getiren bir gen keşfettiklerini bildirdi. Pennsylvania'daki bir hastanın idrarında E.coli suşu[2] bulundu. Hata başarılı bir şekilde tedavi edildi ama eğer bu gen bir CRE türüne girseydi, bu durdurulamaz olacaktı.

Minnesota Üniversitesi'nde tıp profesörü ve bulaşıcı hastalıklar uzmanı olan Dr. James Johnson "En kötüsünün en kötüsü için kolistine güveniyoruz." dedi. “Eğer etkisiz duruma gelirse birçok vakada elimizde hiçbir şey kalmayacak.”

58bd46d5c03c0e38c87a633a.jpg

Korkmalı mıyız?

Daha değil. Araştırma, idrar yolu enfeksiyonu olan başka türlü sağlıklı bir kişinin bundan ölme tehlikesiyle karşı karşıya olduğu anlamına gelmiyor. (Pennsylvania'lı kadın, enfeksiyonu antibiyotiklerle tedavi edilebildiği için sonunda iyileşti.) Ancak bu gen hareketli ve diğer bakteriler tarafından - kanalizasyon sistemlerinden, hayvan besleme alanlarından, insanların bağırsaklarından veya idrar yollarından – vücuda alınabiliyor. Daha fazla bakteri daha fazla dayanıklılık sağlayabilir. En büyük endişe ise bir CRE türünün bu geni kendine almasıdır. CRE enfeksiyonundan mustarip olan herkes için yıkıcı olabilir. Washington Üniversitesinden Dr. Lance Price  “Bu hepimizin korktuğu bir kombinasyon.” Dedi.

Şimdilik, CRE yaygın değil. CRE mikropları, genellikle hastanelerde veya bakım evlerinde tıbbi bakım gören kişilere, solunum makinesi kullanan veya kateter bağımlısı hastalar dâhil yılda yaklaşık 600 kişinin ölüme neden oluyor. Sağlıklı insanlar bundan nadiren etkileniyor.

Pills Kazık

Antibiyotik direnci ilacı nasıl değiştirdi?

Minnesota'dan Dr. Johnson, dirençli böceklerin yayılmasının, doktorların hastaların enfeksiyonlarını giderek daha güçlü antibiyotiklerle tedavi etmek zorunda kaldığı anlamına geldiğini söylüyor. Bu, hasta çok fazla antibiyotik aldığında gelişen bir bağırsak mikrobu olan C. difficile'nin neden olduğu enfeksiyonlarla daha fazla hastanın gelmesine yol açtı. (Mikrobun 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri'nde neredeyse yarım milyon enfeksiyona neden olduğu tahmin ediliyordu ve 29.000 kişi ilk teşhisten sonraki 30 gün içinde öldü.) Doktorlar artık hastaları intravenöz antibiyotikler vererek eve gönderiyor çünkü haplar artık işe yaramıyor. Bazen dirençli enfeksiyonlar, ameliyatları geciktirebiliyor veya iptal edebiliyor.

 

 

Neden daha fazla yeni antibiyotik yok?

Çoğu ilaç şirketi yeni antibiyotik üretmeye istekli değil. Diğer ilaçlarla karşılaştırıldığında, antibiyotikler büyük para kazandıran unsurlar değildir ve bazı üreticiler bu işten çoktan çekilmiştir. Çoğu insan, çoğu hastanın hayatlarının geri kalanında her gün alacağı kan basıncı, yüksek kolesterol veya diyabet ilaçlarının aksine, kısa bir süre için yalnızca bir kez antibiyotik alır. Yeni bir antibiyotik çıktığında, doktorlar onu reçete etmekte tereddüt edebilir ve eski ilaçların tedavi edemediği zorlu enfeksiyonlara karşı saklamak isteyebilir. İlaç daha yaygın bir şekilde kullanılmaya başlandığında, mikroplar buna dirençli hale gelebilir ve doktorlar ilacı reçete etmeyi bırakabilir. Bu nedenle, geliştirilmesi için çok zaman ve para gerektiren bir antibiyotik piyasada kısa bir ömre sahip olabiliyor. Bulaşıcı hastalık uzmanları, son zamanlarda ilaç şirketlerinin yeni antibiyotikler yapmaya yatırım yapmaları ve finansal teşvikler oluşturmanın yollarını bulmak için Kongre ve Gıda ve İlaç İdaresi ile birlikte çalışıyor

Laboratuvar çalışması

Kendimi korumak için yapabileceğim bir şey var mı?

Los Angeles Country+USC Tıp Merkezi baş sağlık görevlisi Dr. Brad Spellberg, birkaç basit adımın tehlikeli bir bakteri veya virüse yakalanma riskinizi azaltmaya yardımcı olabileceğini söylüyor. Ellerinizi sık sık yıkayın. Hastalandığınızda antibiyotik kullanmamaya çalışın. “Yapmanız gereken şey, doktora 'Bu antibiyotiklere gerçekten ihtiyacım var mı?' demektir” dedi. Hastaneler tehlikeli mikropların kuluçka merkezleri olduğu için, eğer birine girerseniz, olabildiğince çabuk çıkmaya çalışın. Antibiyotiklerle yetiştirilen etin önlenip önlenmeyeceğine gelince, Dr. Spelling, bu tür etlerin dirençli mikroplara sahip olma olasılığının daha yüksek olduğuna dair bazı kanıtlar olduğunu, ancak bunların uygun pişirme ile önlenebileceğini söylüyor.

Grafik & Steteskop

Soğuk algınlığı için antibiyotik almanın gerçek bir zararı var mı?

Birkaç risk var. Önemli olan biri, sağlıklı insanların normalde burunlarında, boğazlarında, derisinde, cinsel organlarında ve bağırsaklarında milyarlarca bakteri taşıdığı gerçeğine dayanmaktadır. Antibiyotikler bu mikropların dengesini değiştirir, duyarlı olanları öldürür ve ilaca dirençli olanların gelişmesine izin verir. Bir kişi antibiyotik tedavisini bitirdikten sonra bile, ilaca dirençli bakterilerin fazlalığı aylarca devam edebilir. Bu ilaca dirençli bakteriler idrar yoluna girerse -ve normal bağırsak bakterileri yaygın bir idrar enfeksiyonu kaynağıdır- tedavisi zor olabilecek ilaca dirençli bir enfeksiyona neden olabilirler. Buna ek olarak, insanlar sürekli olarak ilaca dirençli olanlar da dâhil olmak üzere bakterileri yakın temaslarına geçirirler, böylece başkalarını riske atabilirler.

Elleri yıkamak

Çiftlik hayvanlarına neden antibiyotik verilir?

 Amerika Birleşik Devletleri'nde antibiyotik kullanımının büyük bir bölümü çiftlik hayvanlarında (inek, domuz, tavuk, koyun, hatta çiftlik balıkları) ya hastalığı tedavi etmek veya önlemek gibi tıbbi nedenlerle ya da büyümeyi teşvik etmek için kullanılır. Pew Charitable Trusts'ta antibiyotik direnci üzerinde kapsamlı bir çalışma yapmış olan bir veteriner ve mikrobiyolog olan Dr. Karin Hoelzer insanlar için kullanılan antibiyotiklerin çoğunun çiftlik hayvanları için de kullanıldığını söyledi.

 

Gıda üretim endüstrisindeki birçok kişi antibiyotiklerin genel sağlığı geliştirdiğine, yiyecek için satılabilecek hayvanların sayısını artırdığına ve etin kalitesini iyileştirdiğine inanmaktadır.

 

 Hayvanlarda antibiyotik kullanımı insanlar için nasıl bir risk oluşturabilir?

Birkaç yolu var. Antibiyotiklere direnç oluşturan genler, bakteri türleri arasında kolaylıkla transfer edilebilir. Böylece dirençli bakteriler, dirençlerini diğer soylarına geçirebilir.

İnsanlar, yetersiz pişirilmiş et veya diğer gıda ürünlerini yiyerek dirençli bakterilerle temasa geçebilirler: Antibiyotiklerle beslenen hayvanlardan elde edilen gübre, genellikle mahsuller için gübre olarak kullanılır.  Çiftçiler ve mezbahalarda çalışan insanlar da bakterilerle temasa geçerek genlerin değişimi için bir fırsat sağlayabilir.

Cow Eye

Başka bir yerde kolistin antibiyotiğine dirençli bakteri bulundu mu?

Çin, Malezya, Güney Afrika, Mısır, İtalya ve birkaç Güney Amerika ülkesi dâhil olmak üzere her kıtadaki ülkelerde insanlarda veya çiftlik hayvanlarında kolistin dirençli bakteriler bulunmuştur. İngiltere'deki Bristol Üniversitesi'nde mikrobiyoloji alanında kıdemli öğretim görevlisi olan James Spencer, 2015'te ilk kez kolistin direnç genini bulduğunu bildiren bir çalışmada, bilim adamlarının bazı ülkelerde CRE'de diğer bakterilere kolayca aktarılabilen bir form olan kolistin direnci bulduklarını bildirdi. Çalışma, Çin'deki gıda hayvanlarında genin varlığını araştırmıştı.

Gıda ve İlaç İdaresi, tarımda antibiyotik kullanımını düzenledi mi?

1 Ocak'ta yürürlüğe girmiş olan F.D.A politikaları uyarınca, insanlar için "tıbbi açıdan önemli" kabul edilen antibiyotikler artık çiftlik hayvanlarında büyümeyi teşvik etmek için kullanım için onaylanmayacak.

Politikalar ayrıca bir veterinerin, hayvancılık için yemde veya suda antibiyotik kullanımını denetlemesini gerektirir. Şu anda, ilaçların çoğu tezgâhta satılmaktadır ve bir veterinerin denetimini gerektirmemektedir.

Uyum isteğe bağlıdır. Ancak çiftlik hayvanlarında kullanımı onaylanan yaklaşık 283 antibiyotik üreten 25 ilaç şirketinin tümü, ilaç etiketlerini gereksinimleri yansıtacak şekilde değiştirmeyi kabul etti.

Ancak bazı eleştirmenler, yeni politikaların gıda üreticilerinin bunları atlatmasına izin verebilecek boşluklar bırakacağından endişe duyduklarını söylüyor.

 

 

[1] Colistin: Birçok gram pozitif organizmalar üzerinde etkisi olan bir antibiyotik.

[2] Suş: Bir bakteri veya virüsun farklı alttürlerinin, aralarında genetik farklılıklar bulunan gruplarına denir.

Kaynakça: https://www.nytimes.com/2016/05/28/health/answers-antibiotic-resistance.html

bottom of page